Jeszcze niedawno w niej pracowali. Teraz mogą ją oglądać zza płotu lub na zdjęciach. Kopalnia Kazimierz-Juliusz. To właśnie ją na zdjęciach uwiecznił świetny śląski fotograf Arkadiusz Gola. Wystawę pn. "Ogrodowa 1", nawiązującą do adresu kopalni, można do 16 października oglądać w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu.
- Przede wszystkim chciałem przywitać górników kopalni Kazimierz-Juliusz i wszystkich ludzi związanych z górnictwem. To jest wystawa dla Was i cieszę się, że przyszliście na wernisaż tak tłumnie - witał gości Arkadiusz Gola, w czwartek, 8 września.
- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej wystawy właśnie w muzeum. Dzięki temu te fotografie będą tu na wieki wieków amen, będą po prostu w zbiorach muzeum. Zwiedzając wystawę nie spieszcie się. Czasem trzeba się zatrzymać, schylić, czasem spojrzeć w dziurkę. Życzę Wam kolejnego, dobrego spotkania z kopalnią Kazimierz-Juliusz.
To była ostatnia czynną kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie górnictwo trwało od 200 lat. U kresu swych dni Kazimierz-Juliusz był spółką-córką Katowickiego Holdingu Węglowego. W 2015 roku, z uwagi na niskie ceny węgla i wysokie koszty produkcji, zakład w celu likwidacji został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Załodze zaproponowano skorzystanie z programu osłonowego lub pracę w innych kopalniach Holdingu. Obecnie trwają starania, aby na terenie kopalni powstało muzeum górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim.
W galerii: Wernisaż wystawy "Ogrodowa 1". Sosnowiec, 8 września 2016 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.