Piątkowa (16 września) sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. Wśród inwestorów panują obawy co do dalszych losów luzowania polityki monetarnej na świecie. Niepewność podsycają m.in. sprzeczne sygnały płynące z Rezerwy Federalnej dot. podwyżek stóp w dalszej części roku.
Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,49 proc. i wyniósł 18 123,80 pkt. S&P 500 stracił 0,38 proc. i wyniósł 2 139,16 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,10 proc. do 5 244,57 pkt.
Największe spadki w USA dotknęły w piątek sektor finansowy oraz energetyczny.
Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniejsze spadki dotknęły Cisco Systems. Najmocniej na indeksie DJI rósł kurs Intela. Firma podniosła w piątek swoje prognozy sprzedaży na III kwartał.
W tym tygodniu na światowych giełdach panowała podwyższona zmienność. Indeks S&P 500 od osiągnięcia w połowie sierpnia historycznych maksimów stracił już ok. 2 proc.
Wśród inwestorów panują obawy co do dalszych losów luzowania polityki monetarnej na świecie. Niepewność podsycają między innymi sprzeczne sygnały płynące z Rezerwy Federalnej, dotyczące ścieżki podwyżek stóp w dalszej części roku, spekulacje wokół wyników przeglądu dotychczasowej polityki monetarnej Banku Japonii w przyszłym tygodniu, czy też sygnały ze strony EBC o braku potrzeby dalszego luzowania.
Kolejną sesję zniżkowała ropa naftowa. Baryłka Brent traciła nawet 2 proc., choć po południu odrobiła część strat, i była wyceniana trochę powyżej 46 USD. Inwestorzy ciągle obawiają się o nadpodaż tego surowca na światowych rynkach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.