Zaczynali skromnie w kopalni Szczygłowice w listopadzie 1995 r. To tam powstał zalążek organizacji, która skupia obecnie kilka tysięcy osób. Mowa o Związku Zawodowym Ratowników Górniczych w Polsce, który w tym roku świętuje 20-lecie działalności.
- Nasze obchody związane z jubileuszem rozpoczęliśmy już 9 maja, w czasie uroczystego posiedzenia Zarządu Krajowego w Zabrzu. Teraz z okazji 20-lecia organizujemy festyn zarówno dla ratowników górniczych i ich rodzin, jak i zaproszonych gości. Odbędzie się on w sobotę, 17 września, w hotelu Olimpia w Rybniku-Kamieniu - informuje doradca i rzecznik prasowy związku Konstanty Wolny, który przedstawia także cele organizacji.
- Prowadzimy ciągły proces rzeczywistego, a nie pozornego dbania o ratownictwo górnicze. Dbamy o jego godne miejsce wśród załóg kopalnianych, o szeroko rozumiane bezpieczeństwo, o solidarność z innymi związkami zawodowymi i jednostkami ratownictwa. Jesteśmy odpowiedzialni i upoważnieni do walki o te wartości. W miarę możliwości aktywizujemy młodych ratowników górniczych, będących członkami ZZRG w Polsce, do większego wkładu pracy na rzecz drużyn ratowniczych i naszego związku - stwierdza.
Ratownikom, ich rodzinom oraz zaproszonym gościom w czasie sobotniego festynu czas będą umilać showmanka i artystka estradowa Inga Papkala, Werner Eugeniusz Stoll i Andrzej Potępa znani z serialu "Sobota w Bytkowie", Romuald Ardanowski, półfinalista telewizyjnego show "Must be the music", Naira Ayvazyan z teatru Castello w Mosznej oraz wodzirej Jerzy Kiolbasa. Całość poprowadzi Krzysztof Wierzchowski. Rzecznik ZZRG przekonuje, że na festynie każdy znajdzie coś dla siebie. Patronem medialnym wydarzenia jest Trybuna Górnicza.
Choć początki związku sięgają końca 1995 r, to organizacja w kształcie, który znamy obecnie, powstała rok później. Prezydia zakładowe związku w Szczygłowicach i Bielszowicach 9 maja 1996 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie zarejestrowały Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce. Podstawowym celem powołania związku zawodowego w tak wąskiej grupie zawodowej (obecnie jest ok. 6200 ratowników), była ochrona praw pracowniczych, płacowych i przede wszystkim praw związanych z bezpieczeństwem pracy, dotyczących pracowników o wyjątkowo niebezpiecznej profesji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.