We wtorek (13 września) rozpoczęły się w Bukareszcie dwudniowe, już dwudzieste drugie, Spotkania Szefów Europejskich Urzędów Górniczych (Meetings of European Heads of State Mining Authorities). Uczestniczy w nich reprezentacja Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz 12 delegacji urzędów nadzoru górniczego z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Republiki Czeskiej, Estonii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Irlandii Północnej, Rumunii, Serbii, Słowacji i Wielkiej Brytanii.
W pierwszym dniu Spotkań w imieniu kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego Ireneusz Grzybek mówił o formach i metodach kształtowania kultury bezpieczeństwa pracy w działalności urzędów górniczych. W drugim dniu uczestnicy obrad wypracują memorandum podsumowujące wielowątkową dyskusję o europejskim górnictwie.
Spotkania Szefów Europejskich Urzędów Górniczych to konferencje coroczne. Ich gospodarzami i organizatorami są kolejni przedstawiciele nadzoru górniczego poszczególnych państw europejskich.
Spotkania te służą wymianie doświadczeń i są elementem międzynarodowej współpracy administracji publicznej nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także krajów współdziałających z Unią. Zmienia się nie tylko miejsce obrad, ale także ich tematyka. W ubiegłym roku w Finlandii dyskutowano o roli nadzoru górniczego w budowaniu akceptacji społecznej dla działalności górniczej. Podczas poprzednich spotkań dzielono się doświadczeniami m.in. w zakresie przekształceń własnościowych kopalń, rekultywacji terenów pogórniczych, a także wnioskami z największych katastrof górniczych. WUG był organizatorem takich obrad trzykrotnie: w 1996 r. w Katowicach, w 2004 r. we Wrocławiu, w 2011 r. w Krakowie
- W Bukareszcie przedstawiciel WUG zaprezentuje w lapidarnym skrócie cały wachlarz działań podejmowanych przez polski nadzór górniczy w ramach kształtowania kultury bezpieczeństwa pracy w różnych sektorach wydobywania kopalin - wyjaśnia Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG. Dotyczą one prewencji wypadkowej i promowania dobrych praktyk w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach poprzez organizowanie konferencji i sympozjów naukowych, szkoleń i seminariów dla różnych grup specjalistów, działalności wydawniczej (broszur, ulotek, poradników, kodeksów, katalogów, czasopisma specjalistycznego), przygotowywania filmów instruktażowych dla górników. Wśród tych działań jest również samodzielna organizacja lub współorganizacja z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami wielu konkursów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ksztaltowanie KULTURY BEZPIECZENSTWA PRACY ... A czym to sie je ? Nie slyszalem aby gornicy -ci ze scian czyz przodkow kiedykolwiek brali udzial w knferenciach czy sympozjach gorniczych itd. JAk widac WUG i inni podobni ( GIG itp)pracuja dla siebie. Gorniku teraz widzisz dla kogo tak ciezko pracujesz . Inni maja sympozja itd a ty DO SCIANY i fedruj inni beda myslec za ciebie organizujac konferencja jak zapobiegac wypoadkom pod ziema - BEZ CIEBIE bo TY muszisz fedrowac ha ha ha ...