Trzeba skończyć budowaną od 13 lat trzecią nitkę rurociągu Przyjaźń i zacząć zarabiać na tym przedsięwzięciu - powiedział w rozmowie z PAP w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes spółki PERN Igor Wasilewski. Trzecia nitka ropociągu, biegnąca z Adamowa na granicy z Białorusią do Płocka, ma 250 km długości i budowana jest od 13 lat. Według zapowiedzi spółki zostanie ona oddana do użytku na przełomie września i października br.
Pytany o koszty przedsięwzięcia Wasilewski przyznał, że "inne koszty były brane pod uwagę na początku inwestycji, a inne są dzisiaj".
- Chcemy odzyskać koszty operacyjne. Na razie to majątek za kilkaset milionów złotych, włożony w ziemię i tam rdzewiejący. Trzeba więc to skończyć i zacząć na tym zarabiać.
Prezes dodał, że dzięki uruchomieniu trzeciej nitki będzie można rozpocząć remont pierwszej nitki Przyjaźń, która - jak przypomniał - była budowana 50 lat temu.
- Kiedyś trzeba będzie ją wyremontować, a przecież nie możemy przerwać dostaw dla naszych klientów w Polsce, czyli do Orlenu i Lotosu oraz do klientów w Niemczech, nie mając alternatywy.
Jak powiedział, spółka myśli o budowie dwóch nowych zbiorników ropy, każdy po 200 tys. m sześć. Co do kolejnych, PERN prowadzi rozmowy ze swymi klientami, Orlenem i Lotosem o tym, jakie pojemności są im jeszcze potrzebne. Wasilewski przypomniał, że PERN już ogłosił strategię, a Lotos i Orlen "są w trakcie".
- To są nasi klienci, jeśli oni ogłoszą swoje strategie, to my się do tego dostosujemy. PERN to firma logistyczna, która działa na zlecenie swoich klientów.
Jego zdaniem, jeśli wziąć pod uwagę cały łańcuch dostaw paliw i optymalizacje każdego jego elementu, większe pojemności magazynowe pozwolą naszym koncernom paliwowym na łatwiejsze zakupy ropy w różnych częściach świata w tzw. dołkach cenowych.
PERN opublikował nową strategię, która zakłada utrzymanie przesyłu ropy naftowej na poziomie 50 mln ton rocznie, wzrost pojemności magazynowych i zwiększenie tłoczeń paliw płynnych w latach 2016-2020. W tym czasie na inwestycje chce przeznaczyć 500 mln zł.
Celem zaktualizowanej strategii PERN jest podniesienie efektywności działania i realizacja projektów rozwojowych, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, czyli spółka zależna PERN, ma stać się laboratorium innowacyjności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.