Wrocławski oddział firmy GE Power wyprodukował pierwszy z dwóch generatorów, które będą pracować w budowanych blokach energetycznych Elektrowni Opole. Generator o mocy 958 MW dotrze do Opola w poniedziałek (22 sierpnia). Drugi generator ma powstać do końca roku.
Budowa ponad 400-tonowego generatora trwała rok. Do jego konstrukcji użyto 300 ton blachy magnetycznej oraz 123 kilometry przewodów miedzianych. Urządzenie zostanie zainstalowane w bloku energetycznym nr 5 w Elektrowni Opole.
Jak podkreślił podczas czwartkowej (18 sierpnia) uroczystości z okazji zakończenia budowy generatora wiceminister w resorcie rozwoju Jerzy Kwieciński, budowa nowych bloków energetycznych dla Elektrowni Opole jest obecnie największym przedsięwzięciem w polskiej energetyce.
- To również jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Co istotne jego kluczowe elementy, jak ten generator, są budowane w Polsce, przez polskich pracowników i przy wykorzystaniu polskiej myśli technicznej - mówił Kwieciński.
Dodał, że polski rząd wspiera model współpracy firmy z sektorem publicznym, w którym wykorzystywana jest polska myśl techniczna.
- To model, który polega nie tylko na umieszczaniu produkcji w naszym kraju, ale również lokalizacji tu centrów badawczo-rozwojowych.
Wrocławski oddział GE Power jest generalny projektantem, a fabryka kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla budowanych bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. W ciągu 10 lat fabryka ta wyprodukowała ponad 230 generatorów różnej mocy, które trafiły na rynek krajowy oraz do państw na całym świecie - Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Malezji, Indii i Tajlandii.
Dziś w fabryce pracuje 650 osób. Dyrektor wrocławskiego oddziału GE Power Marek Chmura poinformował, że w najbliższym okresie w rozwój zakładu zostanie zainwestowane 20 mln dolarów.
- Chcemy dzięki temu podwoić produkcję generatorów z 30 na 60 rocznie - powiedział dziennikarzom Chmura.
Po uruchomieniu nowych bloków w 2019 r. Elektrownia Opole będzie potężną elektrownią systemową o łącznej mocy ponad 3,3 tys. megawatów; to prawie 8 proc. obecnego zapotrzebowania w kraju. Obecnie dobiegł końca zasadniczy etap budowy konstrukcji, a rozpoczął się etap instalacji technologii, urządzeń i podzespołów.
Sprawność nowych bloków wyniesie 45 proc. (wobec ponad 30 proc. w starych blokach), co oznacza emisję dwutlenku węgla mniejszą o ponad 20 proc. Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole będą produkować do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.