Ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu spadły o 0,4 proc. rdr. Zgodnie z podanymi przez GUS danymi, w porównaniu do lipca ub. r. spadły ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2016 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu - poinformował Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym (18 sierpnia) komunikacie.
"Według wstępnych danych w lipcu 2016 r. zarówno ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej były niższe o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem 2015 r. W okresie styczeń-lipiec 2016 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. (kiedy również notowano spadek - o 2,3 proc.), a ceny produkcji budowlano-montażowej niższe o 0,6 proc. (spadek w ub. roku - o 0,4 proc.)" - napisał GUS.
Opublikowane przez GUS dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu i cenach produkcji budowlano-montażowej są zgodne z oczekiwaniami ekonomistów wyrażonymi w tzw. konsensusie rynkowym.
Zgodnie z podanymi przez GUS danymi, w porównaniu do lipca ub. r. spadły ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 2,9% proc.; górnictwo i wydobywanie - o 0,9 proc. oraz przetwórstwo przemysłowe - o 0,2 proc. Wzrosły natomiast ceny w sekcji "dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja" - o 1,2 proc.
W komunikacie urzędu statystycznego wskazano, że według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2016 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu.
"Spadek cen zanotowano w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,4 proc. oraz przetwórstwo przemysłowe - o 0,2 proc. Wśród działów przetwórstwa przemysłowego najbardziej obniżono ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 5,1 proc.)".
Spadły również ceny poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,7 proc.), w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (po 0,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 0,3 proc.), wyrobów z metali, mebli (po 0,2 proc.), metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń, wyrobów farmaceutycznych (po 0,1 proc.).
"Ceny produkcji m.in. odzieży ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Wzrosły natomiast ceny m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych, wyrobów tekstylnych (po 0,1 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, skór i wyrobów skórzanych (po 0,2 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 0,3 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,4 proc.), napojów (o 0,5 proc.), artykułów spożywczych (o 0,6 proc.)" - podał GUS.
Zgodnie z komunikatem ceny związane z dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami oraz rekultywacją były o 0,2 proc. wyższe niż w czerwcu br. Wzrost cen zanotowano również w górnictwie i wydobywaniu (o 3,5 proc.), w tym w górnictwie rud metali o 8,8 proc. oraz w wydobyciu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 1,2 proc.
"Szacuje się, że w lipcu 2016 r. ceny produkcji budowlano-montażowej, w tym ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych były po 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu. Ceny budowy budynków ukształtowały się natomiast na poziomie zbliżonym do zanotowanego w czerwcu br. Ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu br. były o 0,1 proc. niższe niż w grudniu ub. roku i o 0,4 proc. niższe niż przed rokiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.