Konsorcjum stworzone przez Polimex Energetykę i Doosan Lentjes podpisały z PGE GiEK Zespół Elektrowni Dolna Odra kontrakt na budowę instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą wraz z instalacją dystrybucji popiołu suchego dla dwóch kotłów Benson OP 206 w Elektrowni Pomorzany. Wartość kontraktu opiewa na 97 mln zł netto.
Konsorcjum budować będzie formule "pod klucz" obejmującej zaprojektowanie, wykonanie, dostawę, montaż, uruchomienie i optymalizację oraz przekazanie do eksploatacji kompletnej nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin "w technologii półsuchej wykorzystującej sorbent wapniowy oraz kompletnej nowoczesnej instalacji suchego odpopielania dla dwóch kotłów przepływowych typu Benson, każdy o nominalnym przepływie spalin wynoszącym około 270 tys. Nm3/h, charakteryzujący się nominalną produkcją suchego popiołu w ilości około 4,5 t/h, opalanych węglem kamiennymˮ.
Mirosław Skowron, prezes Polimex Energetyka podkreśla, że dzięki tej inwestycji uda się znacząco zredukować negatywny wpływ na środowisko szkodliwych emisji tlenków siarki .
- Wspólnie z naszym partnerem technologicznym, zaoferowaliśmy klientowi najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze systemów ochrony środowiska. Nasza inwestycja pozwoli zachować Elektrowni Pomorzany zdolności produkcyjne przy zaostrzonych i bardzo wymaganiach europejskich normach emisji oraz pozwoli na znaczące obniżenie śladu ekologicznego w województwie zachodniopomorskim.
Dodajmy, że w przeszłości Polimex Energetyka dostarczała instalacje redukujące szkodliwą emisję tlenków azotu lub tlenków siarki m.in. dla Elektrowni Kozienice, PKN Orlen w Płocku czy EC Siekierki.
Partner Polimeksu, to Doosan Lentjes. Spółka jest częścią Grupy Doosan specjalizującej się w produkcji kotłów z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, technologii wytwarzania energii z odpadów oraz nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska technologii oczyszczania spalin. Na koncie ma 100 instalacji mokrego odsiarczania spalin (bazującej na kontakcie zanieczyszczonych spalin z mlekiem wapiennym lub zawiesiną mączki kamienia wapiennego) oraz ok. 50 suchych instalacji odsiarczania CFB (bazującej na podaniu do kotła sorbentu na bazie mączki kamienia wapiennego) wykonanych na całym świecie.
Polimex Energetyka jest częścią Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.