1,28 mln zł kosztował kolejny etap dokumentowania jaskiń. Projekt finansował NFOŚiGW. Inwentaryzację wykonuje Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi. Wydano także 6 kolejnych tomów inwentarza jaskiń Polski.
Opis 1063 jaskiń z obszaru Karpat, Tatrzańskiego Parku Narodowego i Wyżyny Olkuskiej zawiera sześć kolejnych tomów inwentarza jaskiń Polski. Efekty prac można obejrzeć także na stronie Jaskinie Polski http://jaskinie.pgi.gov.pl, gdzie udokumentowanych jest już ponad cztery tysiące jaskiń i podobnych obiektów przyrodniczych w Polsce.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi (PTPNoZ) wydał w pierwszym półroczu 2016 r. na zlecenie Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego 6 kolejnych tomów inwentarza jaskiń Polski. Tym samym liczba tomów inwentarza wzrosła do 32.
Edycja została opracowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - zgodnie z umową dotacji pod nazwą "Opracowanie nowych dokumentacji jaskiń polskich wraz z wprowadzeniem ich do podsystemu CBDG "Jaskinie polskie" aktualizacji danych o jaskiniach znajdujących się w tym podsystemie, a także modernizacja aplikacji internetowejˮ, zawartą pomiędzy NFOŚiGW, a PIG-PIB. Prace inwentaryzacyjne i wydawnicze były realizowane w latach 2013-2016; a umowa opiewała na kwotę 1,28 mln zł.
Inwentaryzacja jaskiń ma zasięg ogólnopolski i jest realizowana od lat siedemdziesiątych XX wieku. Serwis internetowy Jaskinie Polski stanowi dziś źródło udokumentowanej wiedzy o 4146 jaskiniach i podobnych obiektach przyrodniczych w Polsce.
Inwentarz jaskiń Polski, zarówno w wersji książkowej, jak i internetowej, służy realizacji gminnych, regionalnych oraz ogólnopolskich programów ochrony przyrody i środowiska, a szczególnie obszarów prawnie chronionych. Serwis stanowi tanowi najbardziej aktualne kompendium udokumentowanej wiedzy o tych obiektach przyrodniczych oraz jest źródłem referencyjnych danych przestrzennych. Jeste też materiał wyjściowy do badań naukowych, działalności dydaktycznej, turystycznej i sportowej.
Partię danych inwentaryzacyjnych (6 tomów po 500 egzemplarzy) opracowanych w latach 2013 - 2016 w postaci książkowej przekazano - zgodnie z ustaleniami umowy - samorządom, uczelniom, instytutom, a także organizacjom sportowym i turystycznym oraz innym jednostkom podejmującym działania w tych obszarach wiedzy. Można z nich skorzystać m.in. w Bibliotece Narodowej, Bibliotece Naukowej PIG - PIB, bibliotekach oddziałów Instytutu, a także w Wydziale Geologii i Górnictwa NFOŚiGW.
Wszystkie opublikowane informacje zgromadzone w Centralnej Bazie Danych Geologicznych (CBDG) i są udostępniane w Internecie pod adresem http://jaskinie.pgi.gov.pl.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Towarzystwo Nauk o Ziemi przewidują kontynuację prac inwentaryzacyjnych i wydawniczych dla polskich jaskiń. Ich zakres tematyczny zostanie określony w przygotowywanym na lata 2017-2018 planem wydawniczym i skonkretyzowany w kolejnej umowie z NFOŚiGW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.