Polska Grupa Górnicza podsumowała sondaż przeprowadzony wśród załogi w sprawie zainteresowania osłonami socjalnymi. Akces skorzystania ze świadczeń złożyło 4837 osób. Najwięcej jest zainteresowanych urlopami górniczymi.
- Polska Grupa Górnicza nie zamierza przeprowadzać zwolnień wśród pracowników. Redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania majątku do SRK - deklarują władze Spółki.
Ze wstępnych informacji wynikało, że chęć skorzystania z pakietu osłonowego wyraziło 4,5 tys. pracowników PGG. 18 maja, po dokładnym podsumowaniu deklaracji okazało się, że liczba ta jest jeszcze większa. Chęć odejścia z pracy i skorzystanie z pakietu osłonowego wyraziło ostatecznie 4837 osób. Z tej liczby 3916 pracowników dołowych wyraziło zainteresowanie urlopami górniczymi, 419 chęć skorzystania z urlopów dla pracowników przeróbki, zaś 502 pracowników powierzchni wyraziło zainteresowanie jednorazowymi odprawami pieniężnymi.
- Sondaż potwierdził nasze szacunki. Skala zainteresowania osłonami pokrywa się z wielkością odejść prognozowaną w porozumieniu ze stroną społeczną o utworzeniu PGG - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.
Jednocześnie spółka zapewnia, że nie zamierza przeprowadzać zwolnień wśród pracowników PGG. Redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania majątku do SRK. Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na przekazywanie do SRK nie tylko całych kopalń, ale także części zakładów górniczych wraz z załogą.
Obecnie w kopalniach PGG, w związku z utworzeniem kopalń zespolonych trwa wdrażanie nowych schematów organizacyjnych oraz optymalizacja zatrudnienia na powierzchni. Część działów na kopalniach związanych m. in. z produkcją i sprzedażą węgla jest łączonych i dostosowywanych do nowych schematów organizacyjnych.
- W skali całej firmy zniknie kilkadziesiąt etatów kierowniczych i dyrektorskich. Zmiany personalne odbywają się bardzo płynnie, na zasadach wewnętrznych przesunięć oraz częściowo odejść na emerytury - informuje Tomasz Głogowski.
W związku z optymalizacją zatrudnienia część pracowników powierzchni kopalń otrzyma propozycję przekwalifikowania. Przejdą do innych działów kopalni, lub otrzymają propozycję pracy fizycznej.
- Natomiast dla pracowników dołowych proces tworzenia kopalń zespolonych jest praktycznie niezauważalny - zapewnia rzecznik PGG.
Kopalnie zespolone powstały 1 lipca br. Ich utworzenie pozwoli na obniżenie kosztów wydobycia oraz zlikwidowanie niewykorzystanej infrastruktury zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Integracja pozwoli także na lepsze wykorzystanie złóż i koordynację frontów wydobywczych, będzie także szansą na lepsze wykorzystanie kadry zarządzającej oraz dozoru średniego i wyższego szczebla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dajcie 4 letnie urlopy górnicze i odprawy a 2,5 tyś ludzi odejdzie od razu i po sprawie bo za niedługo z 10 kopalni zostanie 4 a dalej stan załogi będzie 30 tyś.Szczęść Boże i ratuj się kto może.
czy coś wiecie, że Sosnica już od września ma iść do SRK? na kopalni huczy jedni się cieszą ( urlopy) inni płaczą,( administracja) gdzie jest prawda? Fakt że przodki wszystkie wstrzymane już teraz, ale miało być od nowego roku SRK.
ciekawe jak ci z związku kadra święte krowy dopisywane na listę ochronki bo taki chory przepis że każdy związek może w zależności od ilości członków dopisać osoby nawet te które nie są w zarządzie, nie do ruszenia czy w związku z porozumieniem ruszą tyłki na razie nie widać. każdy na raz czuje się potrzebny.
Wyjazdy po 5 minutach dołu są legalne , bo tak mówi zarządzenie ZP/ KWSA. 5 minut na dole, wyjazd i dniówka dołowa zaliczona + emerytura w wieku 50 lat.
Kamery na szybach i czytniki na dole. I się wyjeżdzanie skończy. Ci na powierzchni też robią swoją robote, czemu sie nie zmienicie z nimi? - bo sie na gównie znacie
Do zainteresowany, sam jestem ciekaw kiedy coś takiego zrobią. Dziwie się że w ogóle młodzi jeszcze przychodzą na kopalnie. Na kopalni Ruda coraz większy mobbing i zastraszanie. Każdego dnia to mam coraz większą niechęć do pracy. Już nie mówiąc o tym że za dniówke w tamtym miesiącu każdy z kopalni Ruda miał zapłacone 80 zł a co poniektórzy 73 złote. Nie najlepiej się dzieje, nie najlepiej.
ciekawe kiedy przedstawią propozycje odejść dobrowolnych w pgg? zasady warunki terminy itp by ludzie wiedzieli na czym stoją .
A najlepsze jest to, że wydobycie jest poniżej planu i kopalnia do zamknięcia, mimo, że fedruje 200% normy. Mafia mafia i jeszcze raz mafia!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
zgadzam sie trzeba zrobic porzadki na jankowicach
ciekawe kiedy to unormują te "dołowe" urzędnicze stołki? a swojądrogą ilu jest chętnych by zrezygnować z etatu dołowego i przejść na powierzchniowy ?
A w kopalni Ruda myślicie że jest lepiej ? Normalna porażka
Oj tam, oj tam. Na Sośnicy to samo. Biura pełne "dołowców"
ciekawe co z tymi emerytami? mają prawa emerytalne i dalej siedzą na swoich stołkach. miało ich nie być i co? dalej są i mają się dobrze
potwierdzam wpisy poprzedników, wszystkich pisarzy kalfusów ktorzy zbierają jedynki, a ja ide do sciany i czasem mam 0.8! bo pisarze i kalfusy musza miec jedynki z najlepszych scian. w sobote szycha w scianie i 0.7 wspolczynnik. Chore! W zeszłym roku 3 oddział, sciana Z1, zalogi dostaly premie. Oddział maszynowy nie dostał, pisarze zebrali premie, a dla pracowników nic! Patologia patologia i jeszcze raz PATOLOGIA!
A może by tak sprawdzić ilu stoi po czystemu o 14.00 przy czytnikach na naszych patologicznych Jankowicach Przecież na naszej kopalni tak naprawdę pracuje tylko ze 30% ludzi ,reszta jedzie na ich plecach
A moze by tak sprawdzic jak zjezdzaja limitowani, synkowie zwiazkowcow, wentylacja i inne ścierwo??? na kazdej grubie...
Panie Robakowski moze by tak zrobic przeglad dozoru i pisarzy w wentylacji na jankowicach.