Rząd Rosji sprzedał udziały w państwowej spółce Alrosa. Dokonana transakcja była warta 814,5 mld USD. Kreml planuje także kolejne odsprzedawanie państwowych firm zagranicznym inwestorom.
W poniedziałek (11 lipca) rosyjski rząd sprzedał 10,9 proc. udziałów w państwowej spółce Alrosa - światowego giganta w produkcji diamentów - ogłosił portal mining.com. Transakcja jest pierwszą z serii zaplanowanych wyprzedaży akcji państwowych firm, w celu reperowania rosyjskiego budżetu.
Największy od 4 lat deal opiewający na sumę 814,5 mln dolarów bez wątpienia wzmocni federalny budżet zmagający się z niskimi cenami ropy naftowej, której Rosja jest jednym z globalnych eksporterów.
Rosyjski rząd zapowiedział dodatkowo, że zamierza sprzedać udziały w innych firmach państwowych, w tym producentów ropy Rosnieftu i Basznieftu, jak również Sovcomflot, spółki produkującej statki transportowe. Wyprzedaż flagowych okrętów gospodarki rosyjskiej zapowiedział już w styczniu 2016 r. Władimir Putin.
Jak poinformowała agencja Bloomberg, Rosja zamierza sprzedać 19,5 proc. akcji Rosnieft dla inwestorów w Chinach i Indiach za łączną kwotę 11 mld dolarów. Jedną z firm wyrażających chęć nabycia akcji Rosnieftu jest China National Petroleum Corporation - największe chińskie przedsiębiorstwo, zajmujące się wydobyciem i handlem ropy naftowej i gazu ziemnego.
Zdaniem Igora Szuwałowa, pierwszego wicepremiera Rosji, Rosnieft wraz z innymi spółkami przewidzianymi do prywatyzacji miał być skierowany na giełdę, ale ten plan został porzucony.
- Uważam, że można te firmy sprzedać z większym powodzeniem negocjując bezpośrednio z potencjalnymi inwestorami" - powiedział Szuwałow.
Aleksiej Ulyukajew, rosyjski minister rozwoju gospodarczego, stwierdził, że oprócz Chin zainteresowanie możliwymi transakcjami wyrazili inwestorzy z Indii oraz z innych krajów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.