Poznań ma największy, obejmujący 100 proc. obiektów, system inteligentnej sieci ciepłowniczej w kraju; to jeden z efektów inwestycji Veolii po przejęciu Poznańskiej Energetyki Cieplnej. Przez 14 lat francuska firma zainwestowała w miejską sieć ponad pół mld zł.
Veolia Energia Poznań jest obecnie dostawcą ciepła systemowego dla ponad 50 proc. mieszkańców Poznania i sąsiadujących gmin. Dostarcza też ciepło do ponad 30 innych miejscowości w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i lubuskim. Łączna długość wszystkich sieci ciepłowniczych spółki przekracza 600 km, z tego 480 km to sieć poznańska.
Przedstawiciele spółki poinformowali we wtorek (12 lipca) na konferencji prasowej, że zgodnie z podpisaną z miastem w 2002 roku umową prywatyzacyjną, w ciągu minionych 14 lat w Poznaniu wybudowanych zostało ponad 180 km nowych sieci ciepłowniczych, zmodernizowany został też istniejący układ.
Liczba mieszkańców korzystających z miejskiego systemu ciepłowniczego zwiększyła się o 127 tys. Powierzchnia ogrzewana zwiększyła się o 4 mln 700 tys. m kw. Liczba ogrzewanych obiektów powiększyła się o ponad 2,1 tys. budynków.
Przyłączanie nowych obiektów do sieci wpłynęło na zmniejszenie niskiej emisji o ponad 140 tysięcy ton, w tym 1,4 tys. ton pyłów, oraz znaczną poprawę jakości powietrza w Poznaniu.
Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce Gerard Bourland zapowiedział we wtorek kolejne inwestycje w Poznaniu.
- Przejęcie w Poznaniu sieci ciepłowniczej, a dwa lata później elektrociepłowni było kamieniem milowym na drodze rozwoju Veolii. Jesteśmy największym prywatnym operatorem systemów ciepłowniczych w Polsce, dzięki połączeniu doświadczenia i wiedzy poznańskiego zespołu z kulturą organizacyjną Veolii.
Prezes zarządu Veolia Energia Poznań Alexandre Farion poinformował, że zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej, firma od 2002 do 2013 roku wydała na inwestycje ponad 530 mln zł. Nadal inwestuje m.in. w nowe technologie, umożliwiające zdalne i szybkie zarządzanie całym systemem ciepłowniczym, co pozwoli na zwiększenie efektywności pracy i ograniczenie skutków potencjalnych awarii.
- Planujemy także wdrożyć nowoczesny standard komunikacji z klientami, oraz rozbudowę naszej oferty zarządzania energią u klientów. Chcemy, żeby wszystkie nasze inwestycje stanowiły wkład we wdrażanie w Poznaniu koncepcji smart city.
Według zapowiedzi spółki, do 2021 roku w mieście ma powstać 60 km nowych sieci. Zmodernizowane zostanie ok. 25 km sieci istniejącej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.