Zakończono modernizację stacji energetycznej Wiskoza w Jeleniej Górze (Dolnośląskie). Inwestycja poprawi bezpieczeństwo zasilania w mieście i dostarczy więcej energii firmom w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.
Jak poinformował PAP rzecznik Tauron Dystrybucja Łukasz Zimnoch, prace przy modernizacji stacji trwały niecałe 3 lata i odbywały się w sposób zapewniający zasilanie klientów bez ograniczeń w dostawach energii elektrycznej.
- Modernizacja stacji zmieniła jej funkcję w systemie energetycznym. Przed przebudową w stacji występowały trzy rodzaje napięcia: wysokie (110 kV) i dwa rodzaje średniego (20 kV i 6 kV). Siecią 6 kV przyłączona była elektrociepłownia ECO Jelenia Góra. Po przebudowie pozostały tylko wysokie i średnie, gdyż po zmianie warunków przyłączenia ECO wybudowało własną stację pośredniczącą 20/6 kV - dodał rzecznik.
Wyjaśnił, że stacja Wiskoza została wyposażona w takie podstawowe urządzenia jak: rozdzielnię napowietrzną 110 kV wraz z dwoma transformatorami mocy 40 MVA oraz rozdzielnię 20 kV. Do tego powstały dwa komplety zespołów kompensacji ziemnozwarciowej, a także dwa komplety baterii kondensatorów.
- Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w zmodernizowanej stacji zastosowaliśmy nowatorskie rozwiązanie, poprawiające bezpieczeństwo pracy sieci. Polega ono na wykorzystaniu specjalnych filtrów przy zespołach kompensacji ziemnozwarciowej, które pozwalają na ograniczenie wielkości przepięć podczas zwarć. Oznacza to, że w przypadku zwarcia jest możliwe samoczynne zgaszenie łuku bez konieczności wyłączania sieci. Dzięki temu ograniczamy przerwy w dostawach energii elektrycznej do naszych klientów - wyjaśnił Andrzej Szczepanik, kierownik Wydziału Inwestycji w jeleniogórskim oddziale Tauron Dystrybucja.
Jak podano, w ramach inwestycji zostały także przebudowane linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia. Powstało lokalne stanowisko sterownicze, natomiast wszystkie łączniki obu rozdzielni są sterowane zdalnie. Zastosowano również zabezpieczenia cyfrowe nowej generacji.
Zdaniem rzecznika, spółka poprzez realizację inwestycji dała impuls do rozwoju biznesu w Jeleniej Górze.
- Strefa przemysłowa jest położona przy głównym ciągu komunikacyjnym w kierunku Niemiec i Czech, co stwarza wiele atrakcyjnych możliwości inwestowania - dodał Zimnoch.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.