Pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla domagają się, aby zarząd Kompanii Węglowej w trybie pilnym podjął rozmowy ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce nad nowym brzmieniem załącznika do Aneksu nr 9 dotyczącego tabel płac zasadniczych.
Ponadto należy przypomnieć, że zgodnie z treścią art. 9 § 2 Kodeksu pracy postanowienia porozumień zbiorowych nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Te z postanowień, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują. Jedyna sytuacja umożliwiająca zawieszenie stosowania zakładowych przepisów prawa pracy przewidziana została w art. 91 § 1 Kodeksu pracy ze względu na sytuację finansową pracodawcy.
Z treści przedstawionego porozumienia z dnia 2 kwietnia 2009 r. można wnioskować, że porozumienie to jest obowiązujące do dnia włączenia do systemu wynagradzania pracowników kopalń ustaleń wynikających z przedmiotowego porozumienia, bądź do momentu zawarcia innego aktu wewnątrzzakładowego, który by je pozbawiał mocy obowiązującej. Porozumienie to nie zawiera terminu końcowego obowiązywania, w związku z czym, na podstawie ogólnych przepisów dotyczących zawierania umów, poczytać należy, że zawarto ja na czas nieokreślony.”- czytamy w stanowisku przesłanym portalowi nettg.pl przez Sławomira Łukasiewicza, przewodniczącego ZOK ZZ „Przeróbka”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.