Glencore - międzynarodowy, szwajcarski gigant w branży paliwowej, hutniczej, górniczej i rolniczej - wyprzedaje środkowoazjatyckie kopalnie złota. Nabywcami mogą okazać się Chińczycy, marzący o odtworzeniu starożytnego Jedwabnego Szlaku.
Jak poinformował Bloomberg, spółka Glencore oferuje potencjalnym kontrahentom do 2 mld USD za przejęcie 70 proc. udziałów w kazachstańskiej kopalni złota Wasilkowskoje. Kupnem zakładu są zainteresowane chińscy producenci złota: Shandong Gold Mining, Zijin Mining oraz Zhongjin Gold.
Udana transakcja może zmniejszyć spore zadłużenie Glencore'u, którego tegoroczny poziomu waha się między 17-18 mld dolarów (w 2015 r. dług wynosił 30 mld dolarów). Firma sprzedała również w kwietniu kopalnię złota Komarowskoje położoną także w Kazachstanie za 100 mln dolarów rosyjski koncern Polymetal, specjalizujący się w wydobyciu metali szlachetnych.
Glencore sprzedała ponadto w kwietniu br. za 625 mln dolarów prawie 10 proc. swoich udziałów w branży rolniczej kanadyjskiej firmie British Columbia Investment Management Corporation. W listopadzie 2015 r. spółka wzbogaciła się na odsprzedaniu kanadyjskiej korporacji Silver Wheaton za 900 mln dolarów peruwiańskiej kopalni metali szlachetnych Antamina. Natomiast w lutym 2015 r. za 500 mln dolarów światowa spółka Franco Nevada przejęła kopalnię metali szlachetnych Antapaccay w Peru.
Kazachstan jest łakomym kąskiem dla inwestorów przemysłu górniczego. Wielkie państwo (9. na świecie pod względem terytorialnym) słynie z podziemnych bogactw. Państwo ma spore rezerwy uranu, chromu, ołowiu, cynku, srebra, złota, żelaza, manganu, miedzi. Dysponowane przez Kazachstańskie zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego plasują ten kraj na 11. miejscu w rankingu światowych eksporterów wspomnianych surowców.
Nie powinno zatem dziwić, że Kazachstan stał się areną ścierających się interesów globalnych potentatów branży wydobywczej. Wspomniana spółka Polymetal od lat przejmuje kazachstańskie kopalnie złota i srebra. Podobną, ekspansywną strategię gospodarczą odznaczają się chińscy producenci metali szlachetnych, których zabiegi mają przyczynić się do renesansu o Jedwabnym Szlaku, który od III w. p.n.e. do XVII w. n.e. był szlakiem handlowym między Azją a Europą i Bliskim Wschodem o dystansie ok. 12 tys. km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.