Naukowcy klimatyczni odkryli znaczny wzrost stężenia uranu w rdzeniach lodowych półkuli południowej. Jest to spowodowane działalnością górniczą w Australii.
Zespół badaczy pod kierownictwem doktoranta Mariusza Potockiego z Instytutu Zmian Klimatycznych Uniwersytetu w Maine ustalił, że koncentracja uranu w warstwach lodu wzrosła w latach 1980-2007 aż trzykrotnie. Badania były prowadzone w obozie Detroit Plateau położonym na płaskowyżu Ziemia Grahama na północy półwyspu antarktycznego przez międzynarodowy zespół złożony z naukowców z USA, Chile, Brazylii i Australii. Wyniki badań ukończone w 2007 r. zostaną opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Atmospheric Environment Journal przewidzianego na wrzesień br.
Pochodzenie uranu zawartego w ziemi i atmosferze może posiadać naturalne źródła, jak erupcje wulkanów, jednak jego gwałtownie rosnące nagromadzenie - od czasów industrialnych - przesądza o ekspansywnym zaangażowaniu człowieka w środowisko naturalne.
- Aż do II wojny światowej, większość uranu w atmosferze miała pochodzenie naturalne. Od 1945 roku, zwiększone stężenie uranu na Półkuli Południowej należy przypisać górnictwu RPA, Namibii i Australii - czytamy we wprowadzeniu do zapowiadanej pracy zbiorowej zamieszczonej na stronie internetowej magazynu.
Oskarżenia naukowców, szczególnie wobec Australii mogą być uzasadnione. Antypody posiadają ok. 40 proc. światowych zasobów uranu, zaś eksportują 7 tys. t uranu rocznie. Australijski przemysł wydobywczy został dodatkowo wzmocniła przez umowę zawartą w listopadzie 2015 r. o współpracy nuklearnej z rządem Indii zezwalającym australijskim firmom na handel uranem z chłonnym rynkiem azjatyckim. Cyrkulacja prądów powietrza w tej części świata sprzyja sprzyja przenoszeniu uranu z australijskich kopalń odkrywkowych na polarne pustkowia Antarktydy.
Uran jest pierwiastkiem radioaktywnym, którego rozpad wynosi ponad 4,5 mld lat. Jest on szkodliwy zarówno dla środowisko naturalne, jak zwierząt i ludzi. Powoduje zatrucie nerek, rakotwórcze mutacje genetyczne, spowalnia rozwój umysłowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.