Ok. 400 tys. m kw. dostępnej powierzchni biurowej znajduje się już na terenie Katowic, a związane z tym inwestycje dotychczas dały pracę kilkunastu tysiącom osób. Do aglomeracji śląskiej najemców przyciąga m.in. potencjał ludzki tego ponad 2-milionowego regionu.
Jak wynika z danych za I kwartał 2016 r. opracowanych przez wyspecjalizowaną w analizach tego rynku firmę doradczą Jones Lang LaSalle, Katowice wciąż znajdują się w czołówce polskich miast pod względem wielkości dostępnej powierzchni biurowej i tempa jej rozwoju.
Na koniec marca podaż tej powierzchni wyniosła 394,4 tys. m kw., z czego 17,4 proc. to pustostany. Obecnie budowanych jest kolejnych 47 tys. m kw. - wynika z danych.
Przykładem takiej inwestycji jest stawiany przy ul. Chorzowskiej - jednej z głównych arterii Katowic - kompleks biurowy Silesia Business Park. Składają się na niego cztery budynki, każdy o powierzchni ok. 12 tys. m kw. Dwa są już w użyciu, trzeci ma być gotowy jesienią br., a czwarty - jesienią przyszłego roku.
W poniedziałek (27 czerwca) podczas spotkania z dziennikarzami w Katowicach dyrektor zarządzający budującej kompleks firmy Skanska Property Poland Arkadiusz Rudzki powiedział, że w otwartych już dwóch budynkach dotychczas pracę znalazło ok. 2 tys. osób. Docelowo zatrudnienie może tam znaleźć nawet 6 tys. osób.
Kolejną tego typu inwestycją jest budowa biurowca Brema o całkowitej powierzchni ponad 11,6 tys. m kw. przy innej katowickiej arterii - Al. Roździeńskiego. Jak poinformował generalny wykonawca Eiffage Polska Budownictwa, dobiegły właśnie końca prace wylewania fundamentów budynku, a zakończenie całej inwestycji wartej ok. 45 mln zł planowane jest na pierwszy kwartał 2017 r.
Zdaniem Rudzkiego, jednym z najważniejszych dla najemców atutów Katowic na tle innych polskich miast jest nie tylko niższy niż gdzie indziej czynsz (średnio 12,5-13,5 euro za metr kwadratowy), ale potencjał ludzki.
Prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył z kolei, że na atrakcyjność Katowic wpływa także specyfika całego regionu.
- Katowice to jest tylko 300-tysięczne miasto. Dobrze, że mamy ten potencjał w postaci miast sąsiednich i wszystkich tych, którzy nas tutaj okalają, bo to właśnie tworzy ten potencjał ponad 2-milionowej aglomeracji - powiedział.
Zdaniem naczelnika wydziału obsługi inwestorów katowickiego magistratu Mateusza Skowrońskiego, dzięki dotychczasowym inwestycjom najemców powierzchni biurowych, w aglomeracji śląskiej pracę znalazło już kilkanaście tys. osób - głównie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, czyli np. w centrach informatycznych, księgowo-finansowych, obsługi klienta.
We wtorek w Katowicach rozpocznie się VII Konferencja ABSL - Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders). Organizatorzy zapowiedzieli, że w trakcie jej trwania m.in. zostanie opublikowany raport dot. stanu i oceny tego sektora w aglomeracji śląskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.