Kopalnia Piast prowadzi wydobycie dwiema ścianami. Postępy robót eksploatacyjnych są coraz większe i sięgają ok. 180 m na miesiąc. W lipcu br. zostanie uruchomiona trzecia ściana, a we wrześniu czwarta. Wydobycie kopalni wynosi obecnie ok. 12 tys. t węgla brutto na dobę.
Ściana 384 w partii XVIII pokładu 209 prowadzona jest przez oddział G 1. Ma wysokość ok. 3,9 m. W ciągu doby wykonuje się 16-18 skrawów. W maju górnicy osiągnęli 170 m postępu. Ściana 730 w drugiej warstwie pokładu 209 w partii II, prowadzona w oddziale G 3, jest niższa. Jej wysokość wynosi 2,2 m. Postępy zbliżone są do ściany 384 i wynoszą ok. 18 skrawów na dobę.
- Pracujemy w systemie pięciozmianowym, przy czym ostatnie 2-3 godziny zmiany piątej przeznaczone są na niezbędne konserwacje maszyn i urządzeń. Reorganizacja czasu pracy owocuje nam coraz większą wydajnością i lepszymi wynikami produkcyjnymi - podkreśla Krzysztof Kuczowicz, kierownik Działu Górniczego kopalni Piast.
Na uwagę zasługuje fakt, że kadra inżynieryjna kopalni postanowiła powrócić do pokładu 209, którego górna warstwa została wybrana 20 lat temu. W dolnej warstwie zalega jeszcze dobrej jakości węgiel, którego kaloryczność dochodzi do 25000 kJ/kg.
Wybieranie na warstwy
- Szkoda tego węgla. Wybranie pokładu do czysta będzie korzystne dla naszej kopalni. To jest dla nas pionierska robota, bo nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy takiego zadania. Nie odkrywamy jednak niczego nowego. W polskim górnictwie wybieranie na warstwy znane jest od wielu lat. Polega to na eksploatacji w pierwszej kolejności warstwy przystropowej, a następnie, warstwy przyspągowej pokładu. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, związanym z konsolidacją stropu i zagrożeniami wentylacyjnymi - tłumaczy Kuczowicz.
Obecnie trwają prace związane ze zbrojeniem dwóch wysokowydajnych ścian: 390 i 357. Zastosowanie połączenia transportu sekcji obudowy zmechanizowanej kolejką podwieszaną oraz spągową przyspieszy czas trwania prac. Niemałym wyzwaniem dla załogi będzie przemieszczenie wysokich sekcji obudowy w całości z zakończonej ściany 389 na ścianę 390. Ich waga wynosi 22 t.
Bezpiecznie i wydajnie
Damian Kucz, sztygar oddziałowy oddziału G 3, jest jednak przekonany, że załoga poradzić sobie z każdym, nawet najtrudniejszym zadaniem.
- Kieruję 153-osobowym oddziałem G3. Powiem z całą odpowiedzialnością, że mamy naprawdę ambitną załogę o średniej wieku ok. 32 lat. 80 proc. to mieszkańcy Podbeskidzia. Mają pobudkę o trzeciej nad ranem, żeby punktualnie zjawić się w kopalni. Są zdyscyplinowani. Potrafią pracować bezpiecznie i wydajnie. Z takim zespołem na nowej ścianie sięgniemy nawet 200 m postępu miesięcznie - deklaruje Damian Kucz, sztygar oddziałowy oddziału G 3.
A jeśli już o transporcie mowa, to warto podkreślić, że do przewozu ludzi do ściany 384 w partii XVIII pokładu 209 będzie zastosowane innowacyjne urządzenie mechaniczne. Ma bardzo niską konstrukcję - ok. 40-60 cm. Jego szerokość wynosi 1000 m, a długość 450 m. Jazda odbywa się na taśmie w obie strony. Kierownictwo kopalni spodziewa się więc kolejnych oszczędności w postaci wydłużenia efektywnego czasu pracy załogi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
no nie- Krzysiu urodzony redaktor, normalny szok
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
do ASD bo na AGH na gornictwo ida najslabsi ktorzy zdali tylo na poz. 30%
na piaście dozór to tylko pozor. jak to możliwe ludzie po AGH a tak ...
Ciekawe ile tych skrawów zrobiłby ten oddziałowy na ścianie 150 sekcji.
Treść artykułu, a właściwie wypowiedź pana K. rodem z lat 70-tych ub. wieku. Z tym, że w przywołanych latach, krajowy PW jednak coś znaczył!
pan krzyś wprowadzi zmiany dla lewych zjazdów co robią od 50 lat tylko biedni gorniczy zjazdzają na dol, reszta czeka kiedy kartki za zjazd i dodatkowe 8 dni urlopu po wykonaniu limitu LEWYCH zjazdów + KG +blillet z KG + dod, do dniówek dla pseudo dołowcow kiedy to się ZMIENI
Haahahaahahaa...Panie Krzyśku tak poważne stanowisko od 1 lipca troszeczkę zobowiązuje do mówienia prawdy, a nie sianie propagandy, takie wydobycie było przy 389, gdzie praktycznie sama sciana dawała 9k na dobę, a reszta czyli 3 resztę... 18 skrawów na dobę - szkoda że nie powiedział, Pan, że ściana ma 60 sekcji..hehe Na 389 było z 1,5 paska więcej niż ze 4 na G1. Wiele jeszcze pisać... kto robi na rzeczywistym dole na Piaście w przodkach i wydobywczych ten prawdę zna...
system 5 zmianowy na ścianach się sprawdza. Dzięki niemu ludzie mogą siedzieć pod szybem godzinę przed wyjazdem... Szybkie przezbrojenie ściany 389/390? Ciekawe jak to odbije się na ruchu skoro większość obudowy przejeżdża do następnej ściany bez remontu. Chcieli by zrobić przezbrojenie nie dokładając nic. Obniżenie kosztów wydobycia odbywa się przez okrojenie pieniędzy. Nic nie ma! Nie ma rur, śrub, drzewa itp.
Już niedługo rusza gigant, ściana 175 którą zagniotła i zalała woda z ogromnego zbiornika wodnego o którym nikt nic nie wiedział. Żenada...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Tego się nie da czytać. Propaganda rodem z PRLu. 8 kombajnów chodnikowych z czego 2 stoją i gnija, a był taki czas, że stały nawet 4. Postępy na przodkach marniutkie. Pomimo 5 zmian ludzie i tak nie zmieniają się w przodku. Efektywny czas pracy pracowników uległ skróceniu. 5 zmian to porażka na całej lini.
Tak się teraz pisze sponsorowane artykuły. Wydobycie 12? Skąd wy w ogóle macie takie informacje ? Co chwilę PGG narzuca zmianę planu i oscyluje ona raz 4; 7; 5,5; 8 zdarzy się dobić do 10. Co chwilę któraś ściana nie fedruje przez narzucony plan. To bardzo innowacyjne urządzenie to piękna sprawa, ciekawe ile osób wzięło za to do łapy, jak podaliście "Jego szerokość wynosi 1000m, a długość 450m". Ledwo co pracuje przy nachyleniu ok 8°.
Ciekawe czy na Sośnicy tak praca wre?
najważenie dla Piasta do związki zawodowa one rzadza a na ziemowicie cadyk i lenin wiecznie zywy dbaja tylko o swoje emerytury i swoich dziwczyn
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.