Słynna, dziewiętnastowieczna gorączka złota, która rozgrywała się na na obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady nie ominęła także Antypodów. Co ciekawe, wiele australijskich kopalń złota, które należały do przeszłości są ponownie otwierane i prężnie rozwijane.
Ostatnia dekada XIX stulecia oraz wczesne lata XX wieku w zachodnio-południowej Australii to czas boomu na wydobycie metalu szlachetnego. Bez znaczenia - brytyjskie spółki przedsiębiorców lub zwykli amatorzy - wszyscy emocjonowali się poszukiwaniem cennych grudek. Jedną z pierwszych poważnych przedsiębiorstw z tamtego okresu to Son's of Gwalia (Synowie Gwalii), które w miejscowości Gwalia (4 km od miasta Leonora) zaczęła wydobycie złota w 1897 r., kierowana przez młodego, amerykańskiego inżyniera górnictwa Herberta Hoovera - późniejszego 31. prezydenta USA. Kopalnia działała nieprzerwanie do 1963 r., czyli do upadłości spółki. W 1980 r. kopalnia została reaktywowana w ramach przyłączenia do spółki Perth Stock Exchange, jednak słabnące wpływy z interesów wymusiły przyłączenie się do innej spółki - St Barbara. Synowie Gwalii to jedna z najgłębszych kopalń kontynentu (1500 m z planami zejścia do 1800 m). Jej tegoroczne wydobycie jest szacowane na ponad 250 000 uncji.
Podobny los spotkał spółkę Mount Morgans, otwierającą w 1890 r. pierwszą dużą kopalnię regionu. Spółka działała aż do zamknięcia przez kilka kolejnych dziesięcioleci, po czym została okresowo reaktywowana w drugiej połowie XX stulecia. Drugie życie spółki nastąpiło w 2012 r. w wyniku przejęcia przez firmę Dacian Gold. Obecnie kompania inwestuje w rozwój kopalnianej infrastruktury, której zakończenie jest przewidywane na połowę 2018 r. Szumne plany głoszą, że całkowite wydobycie złota w ciągu najbliższych 7 lat przekroczy 1 mln uncji.
Historia Synów Gwalii, St Barbary czy Mount Morgans to modelowe przykłady górniczych przedsiębiorstw uzyskujących biznesowy sukces, następnie bankrutujących i odradzającego się po latach pod zmienioną nazwą.
Na rynku australijskim od lat konkurują z sobą międzynarodowe przedsiębiorstwa, jak: Newmont Mining, AngloGold Ashanti, Gold Fields, Newcrest Mining, jak pomniejsze spółki: Northern Star Resources, Evolution Mining, Regis, związanych z przemysłem wydobywczym, które rosną w siłę.
W 2015 roku Australia była drugim na świecie pod względem wielkości producentem złota, po Chinach. Kopalnie zlokalizowane w zachodnich rejonach Australii odpowiadają za dwie trzecie łącznej produkcji państwowego złota.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.