Warunki, jakie panują w brytyjskiej kopalni potasu mogą posłużyć do badania życia na Czerwonej Planecie.
Zespół naukowców z Israel Chemicals Limited's, jednego ze światowych producentów bromu, potasu i kwasu fosforowego, wykorzystywanych w rolnictwie, żywności i inżynierii materiałów bada w podziemnym laboratorium (Boulby Underground Laboratory) zlokalizowanym na północno-wschodnim wybrzeżu Anglii cząstki ciemnej materii - dotychczas nieuchwytnych atomów tworzących ok. jednej czwartej całkowitej energii wszechświata. Misją tego naukowego centrum o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 m kw. jest ponadto analizowanie promieniowania kosmicznego, przemian klimatycznych, zgłębiania astrobiologii, monitorowania zanieczyszczenia warstw geologicznych oraz wpływu promieniowania na środowisko naturalne, a także szans na rozwój życia w ekstremalnych warunkach.
Zgłębianie tego ostatniego zagadnienia jest powiązane z wewnętrzną specyfiką kopalni potasu z tej samej miejscowości. W kopalni Boulby panuje spore zasolenie oraz ciemność. Takie warunki mogą panować na innych planetach, w tym na Marsie. Badania, które mogą się okazać przełomowe, są współfinansowane przez Science and Technology Facilities Council - brytyjską radę rządową fundującą badania w dziedzinie astrofizyki, kosmologii, fizyki jądrowej oraz technologii kosmicznej.
Boulby Mine to najgłębsza kopalnia w Wielkiej Brytanii, położona 1100 m pod ziemią, stanowiąca pozostałość po dnie morskim, jakie występowało na tym obszarze 200 milionów lat temu. Zjazd do pokładu zajmuje ok. 7 minut. Kopalnia działa od 1973 r. W Boubly wydobywa się również sól i polihalit.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.