W maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek (13 czerwca) Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do kwietnia br. ceny wzrosły o 0,1 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów - o 0,2 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach usług).
Największy wpływ na ten wskaźnik miały wyższe niż w kwietniu ceny transportu (o 1,9 proc.) i wydatki związane ze zdrowiem (o 0,5proc.).
W maju staniała żywność - w porównaniu z kwietniem była tańsza o 0,1 proc. Najbardziej potaniały warzywa i jaja (po 1,3 proc.). Tańsze niż przed miesiącem były tłuszcze zwierzęce (o 0,7 proc.), sery i twarogi (o 0,6 proc.), a także mąka (o 0,4 proc.).
Mniej niż w poprzednim miesiącu płaciliśmy za tłuszcze roślinne oraz ryż (po 0,3 proc.). Nieznacznie obniżyły się także ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,1 proc.).
Droższe niż w kwietniu br. były cukier (o 0,6 proc.) i mięso (przeciętnie o 0,5 proc., w tym mięso drobiowe - o 2,1proc., wieprzowina - o 0,6 proc., cielęcina - o 0,2 proc. przy utrzymujących się na poziomie notowanym w kwietniu br. cenach wędlin oraz spadku cen mięsa wołowego - o 0,4 proc.).
W maju płaciliśmy więcej za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne oraz ryby i owoce morza (po 0,3 proc.).Droższe niż w kwietniu br. było pieczywo, owoce i mleko (po 0,1 proc.). W maju br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się też ceny wód mineralnych lub źródlanych (o 0,3 proc.). Więcej niż w kwietniu br. płacono za soki owocowe i warzywne oraz herbatę (po 0,5 proc.). Wzrosły także ceny kakao i czekolady w proszku (o 0,3 proc.) oraz kawy (o 0,2 proc.). Podrożały wyroby tytoniowe o 0,3 proc. Ceny alkoholu się nie zmieniły.
W maju o 0,5 proc. podrożało obuwie, lecz o 0,9 proc. tańsze były ubrania.
Jak podał GUS ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się na poziomie notowanym w kwietniu br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,3 proc.), wywóz śmieci (o 0,2 proc.), a także zaopatrywanie w wodę (o 0,1 proc.).
Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.), za to ceny nośników energii były niższe niż w kwietniu br. (przeciętnie o 0,1 proc., w tym gaz - o 0,3 proc., opał - o 0,1 proc, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz energii cieplnej).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.