Górnictwo i górnicy z całego świata, dawni i współcześni - to wielka ponadczasowa i ponadnarodowa grupa społeczna. Pomimo różnic jej przedstawicieli sporo łączy. Po pierwsze ciężka praca, po drugie kultura i muzyka. Właśnie ten wspólny muzyczny mianownik będzie przewodnią myślą koncertu "Rasa. Pieśni antracytu", który w sobotę wieczorem (11 czerwca), zwieńczy tegoroczną Industriadę.
- Koncert jest opowieścią o duchu górnictwa, ponadnarodowej wspólnocie, wirtualnym państwie, ekonomicznych nomadach zapuszczających korzenie w miejscach, w których ziemia obfituje w czarne paliwo. Sięgając po utwory ilustrujące cykle życia i duchowość wspólnoty górniczej z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wysp Brytyjskich otrzymujemy swoisty zbiór pieśni plemiennych na okrągły rok, odmiennych od wszystkiego innego, lecz tożsamych i uniwersalnych wobec siebie, wyrażających stosunek do świata i natury - przekonują twórcy spektaklu.
W "Rasie" pojawiają się więc piosenki zebrane zarówno przez polskiego etnografa Adolfa Dygacza, jak również utwory ze zbioru legendarnego amerykańskiego George'a Korsona, z których wiele spopularyzowali artyści tacy jak Johny Cash, Woody Guthrie, Phil Ochs czy The Dubliners.
"Rasa. Pieśni antracytu" jest kooprodukcją Muzeum Śląskiego i Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.
Na specjalnie zaprojektowanej ogromnej scenie pojawi się prawie setka wykonawców. Wśród nich m.in.: Barbara Lubos, Dariusz Niebudek, Anna Stela, Patryk Walczak, Jan Nowak, Jacek Mielcarek, Jakub Krawczyk, Orkiestra Dęta Katowice, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Gospel Sound - Katowicki Chór Gospel, Kwartet Muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
Koncert rozpocznie się 11 czerwca o godz. 21.30.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.