Kalifornijska firma Moon Express planuje w przyszłym roku wysłać na Srebrny Glob mobilnego robota, którego zadaniem będzie wydobycie metali ziem rzadkich m.in. niobu, itru i dysprozu - informuje portal mining.com.
W opinii kierującego tym przedsięwzięciem Naveena Jaina sukces dwutygodniowej misji zadecyduje o uruchomieniu stałych lotów komercyjnych na naturalnego satelitę Ziemi. Oznaczałoby to podbój przestrzeni kosmicznej przez prywatnego inwestora. W świetle międzynarodowego prawa kosmicznego byłby to precedens. Dotychczas sondy księżycowe wysyłały rządy Stanów Zjednoczonych, Chin oraz (ZSRR) Rosji.
Moon Express od 2014 r. przekonuje rząd federalny USA to swoich zamierzeń. W minionym półroczu spółka wydała już 60 tys. dolarów USD na lobbing. Misja jest sporym wyzwaniem technicznym. Moon Express skonstruował ważący 9 kg lądownik MX-1, który zostanie wystrzelony w specjalnie skonstruowanej dlań rakiecie.
Firma wiąże też nadzieję z uruchomionym 13 września 2007 r. konkursem Lunar X Prize, w którym główną nagrodę - ponad 30 mln dolarów USD - funduje koncern Google.
Celem konkursu jest wyłonienie prywatnego przedsiębiorcy, który wyłoży fundusze na skonstruowanie księżycowego łazika zdolnego do przejechania minimum 500 m po powierzchni Księżyca oraz przesłania na Ziemię zdjęć i filmu w wysokiej rozdzielczości.
Jeśli łazik będzie mógł przebyć 5 km, dotrze do obiektów pozostawionych przez człowieka w XX w. Jeżeli przetrwa noc lub dowiedzie obecności wody, przedsiębiorca otrzyma nagrodę dodatkową - 1-4 mln dolarów USD. 17 lutego 2011 r. opublikowano listę 29 zakwalifikowanych uczestników konkursu pochodzących m.in. z Brazylii, Indii, Rumunii i Izraela. Od początku 2016 r. w "zawodachˮ bierze udział 16 "drużynˮ, z których dwie - SpaceX i Lab Rocket - już podpisały długoterminowy kontrakt ze spółką.
Moon Express został założony w sierpniu 2010 r. przez Navenna Jaina, Roberta D. Richardsa i Barney'a Pella dzięki funduszom w wysokości 30 mln dolarów USD pozyskanych w ramach programu Innovative Lunar Demonstrations Data zorganizowanego przez NASA. Firma snuje dalekosiężne wizje odnoszące się nie tylko do wykorzystania zasobów księżycowego terenu, ale także zakładania w pełni zrobotyzowanych kopalń na asteroidach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.