Ponad 220 osób uczestniczy w siódmej edycji Szkoły Zamówień Publicznych, która w środę (8 czerwca) rozpoczęła się w Wiśle. Konferencja, która jest organizowana przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, w tym roku skupia się na niedawnej nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych. SZP potrwa do piątku (10 czerwca). W tym czasie jej uczestnicy - wśród których znajdują się zarówno zamawiający, jak i wykonawcy - wezmą udział wykładach, warsztatach i panelach dyskusyjnych prowadzonych przez wybitnych specjalistów z zakresu PZP.
- To już siódma edycja Szkoły Zamówień Publicznych i bardzo się cieszę z tego powodu. Aż trudno uwierzyć, że już tyle lat upłynęło. Cieszę, się także z tego, że z roku na rok nasza konferencja gromadzi coraz większą liczbę uczestników. To dla nas także jest wyzwanie, bo staramy się przygotować, jak najlepszy program, by mogli Państwo otrzymać od naszych wykładowców jak największą ilość informacji i jak najwięcej wiedzy wynieść z tej konferencji. Myślę, że Szkoła stała się już stałym punktem w kalendarzu szkoleń i to nie tylko w górnictwie, bo bardzo wiele obecnych tu osób reprezentuje też inne branże. Myślę, że jej tegoroczna edycja jest szczególnie ważna, ze względu na nowelizację Prawa Zamówień Publicznych - powiedział na otwarcie SZP Janusz Olszowski, prezes GIPH.
Potem głos zabrał dyrektor generalny Urzędu Zamówień Publicznych Sebastian Szaładziński, który złożył prezesowi Olszowskiemu życzenia z okazji jubileuszu 25-lecia Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz przyznał, że konferencja po siedmiu już edycjach powinna zmienić nazwę na Wyższa Szkoła Zamówień Publicznych. Potem przedstawił zmiany jakie wprowadzono w Ustawie PZP. W jego opinii dzięki nim uproszczono i uelastyczniono zamówienia oraz zapewniono przejrzystość postępowań. Ponadto jednym z celów zmian było zwiększenie dostępu do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Po wystąpieniu dyrektora Szaładzińskiego odbył się wykład, dobrze znanego uczestnikom Szkoły, Włodzimierza Dzierżanowskiego z Grupy Doradczej Sienna. Ekspert skupił się na zasadach udzielania zamówień publicznych po nowelizacji. W rozmowie z portalem górniczym nettg.pl przyznał, że w jego opinii jeszcze w tym roku rozpoczną się pracę nad nowym Prawem Zamówień Publicznych. Dodał jednak, że to nie może być ustawa pisana w pośpiechu.
- To trzeba zrobić raz, a dobrze. Oczywiście nie unikniemy kolejnych nowelizacji tego aktu ale myślę, że nie będzie tego aż tak dużo, jak w przypadku obecnie obowiązującej ustawy - przyznał ekspert.
Pierwszy dzień SZP zakończył wykład Małgorzaty Stachowiak z Grupy Doradczej Sienna, który dotyczył nowego podejścia do rażąco niskiej ceny.
W kolejnych dniach konferencji zostaną omówione m.in. tematy dotyczące Jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia oraz tego, jak wygrać przetarg.
Patronami medialnymi Szkoły Zamówień Publicznych są redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.
W galerii: Pierwszy dzień VII edycji Szkoły Zamówień Publicznych. Wisła, 8 czerwca 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z całym szacunkiem dla patrona medialnego jakim okazuje się być TG, ale to tylko dalsze bicie piany przez GIPH. Pytanie tylko jedno: czy nie szkoda na to pieniędzy?