Jednym z najskuteczniejszych narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem jest komunikacja wewnętrzna. Za jej pomocą przekazywać można ważne informacje związane z funkcjonowaniem zakładu, zarządzenia, komunikaty, a także ogłaszać różnego rodzaju akcje. Dla Piotra Góreckiego redagowanie zakładowej gazety to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim pasja.
Komunikacja wewnętrzna bywa często niedoceniana. Nie funkcjonuje z wielu powodów - z braku środków lub osób, którym można by powierzyć obowiązki związane z jej należytym prowadzeniem. Jeszcze 10 lat temu prawie we wszystkich kopalniach funkcjonowały radiowęzły. Dziś można policzyć je na palcach jednej ręki.
- To było dobre źródło informacji również dla pracowników naszej kopalni, ale z czasem radiowęzeł przestał funkcjonować. Postał jedynie Przegląd Kopalniany - przyznaje Piotr Górecki, szef Działu Organizacyjno-Prawnego w kopalni Marcel w Radlinie.
To właśnie on w 1990 r. wpadł na pomysł wydawania najpierw miesięcznika, a potem kwartalnika o tym tytule. Periodyk pod jego redakcją ukazuje się nieprzerwanie do dziś. W kwietniu br. w nakładzie 1500 egzemplarzy wydrukowany został 239 numer.
- Wszyscy nosimy w sobie naturalną potrzebę dzielenia się informacjami, wrażeniami i opiniami. Komentujemy wydarzenia, odnosimy się do nich, przekonujemy się wzajemnie do swoich racji. Przegląd Kopalniany nigdy nie stanowił konkurencji dla radiowęzła, za to był i jest nośnikiem ważnych informacji z życia kopalni, swoistą kroniką wydarzeń, które miały miejsce w zakładzie - opowiada Górecki.
Praca nad każdym wydaniem Przeglądu Kopalnianego pochłania go bez reszty. Szata graficzna, dobór materiałów, skład - to wszystko jego dzieło.
- Po 26 latach pracy mam w tym dużą wprawę, ale pilnuję się bardzo, żeby przypadkiem nie popaść w rutynę. Staram się dostosować publikowane treści do potrzeb odbiorcy, zachęcić go do lektury, a może nawet do bliższej współpracy - wyjaśnia.
Gazeta ma typowo informacyjny charakter. Jest w niej miejsce na raport z realizacji ważnej inwestycji, informację na temat przestrzegania przepisów bhp, komunikaty dyrekcji i związków zawodowych, relację z zawodów sportowych, górniczego festynu lub wspólnego wyjazdu w plener. Nie brakuje też statystyk, w tym wskaźników ekonomicznych, informacji o zmianach kadrowych, wreszcie rubryki poświęconej przepisom Prawa pracy i sprawom socjalnym. To właśnie od niej wielu Czytelników rozpoczyna lekturę ośmiostronicowej gazety.
- Jest to z pewnością ważny powód, dla którego Przegląd Kopalniany rozchodzi się "na pniu", ale niejedyny. Ludzie chcą wiedzieć więcej o tym wszystkim, co się wokół nich dzieje, czytać o swoich osiągnięciach, oglądać na fotografiach siebie i swoich znajomych. Trudno im tego odmówić. Za pośrednictwem gazety łatwiej do nich dotrzeć. Dlatego widzę sens swojej pracy - dodaje redaktor.
Pełen uznania dla jego działalności jest m.in. Leszek Bednorz, zastępca dyrektora kopalni Marcel ds. pracy.
- Przegląd to nasza gazeta, po którą sięgają zarówno pracownicy, jak i emeryci. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu i pasji dziennikarskiej Piotra Góreckiego możemy pisać i czytać o wszystkim, co jest dla naszego zakładu ważne. Chcemy, żeby tak było nadal - podsumowuje.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.