W tym roku wypada 95. rocznica zakończenia III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach zaprasza w piątek (3 czerwca) o godz. 11.00 na konferencję: "Powstania Śląskie 1919,1920,1921 - historyczne wydarzenia w świadomości współczesnego społeczeństwa".
W debacie wezmą udział historycy. Prof. Franciszek Marek z Uniwersytetu Opolskiego. Prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego zastanowi się nad pedagogicznym znaczeniem III Powstania Śląskiego. Prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego skonfrontuje przebieg powstań z ówczesną historią Polski. Piotr Semka postara się opowiedzieć dlaczego wciąż warto wspominać Powstania Śląskie. Wojciech Kempa opowie o przebiegu bitwy o Górę św. Anny.
Konferencję wzbogaci wystawa: "Alianci na Górnym Śląsku".
Celem powstaniń śląskich było przyłączenie do powstającego państwa polskiego ziem Górnego Śląska.
I Powstanie Śląskie wybuchło przez niezgodę Polaków na powołanie plebiscytu na Górnym Śląsku zarządzonego przez Traktat wersalski. Powstanie zostało stłumione przez Grenzschutz.
II Powstanie Śląskie rozpoczęło się od niespełnionego oczekiwania Polaków wobec usunięcia policji oraz innych niemieckiej odziałów zbrojnych, a także z chęci utworzenia polskiej straży obywatelskiej. Sukces powstańców był połowiczny - Miedzynarodowa Komisja Plebiscytowa zadecydowała o usunięcie oddziałów policji niemieckiej, która zastąpiła policja plebiscytowa.
III Powstanie Śląskie, które poprzedził powszechny strajk ludności polskiej, było wywołane przez negatywny wynik plebistcytu przyznającego Niemcom cenne obszary przemysłowe. W krwawych walkach poległo ok. 1,5 tys. powstańców. Trzeci zryw okazał się zwycięski. Po odparciu kontrofensywy niemieckiej, podpisano porozumienie o zawieszeniu broni, wytyczeniu linii demarkacyjnych oraz wycofaniu sił niemieckich z obszaru objętego plebiscytem. Konferencja ambasadorów (organ wykonawczy Traktatu Wersalskiego) podjęła decyzję w sprawie ziem Górnego Śląska przekazując Polsce 30 proc. terenu plebiscytowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.