Amerykańscy naukowcy ogłosili, że w popiołach generowanych przez elektrownie węglowe z środkowo-zachodnich okolic Appalachów znajdują się rzadkie pierwiastki. Odkrycie może rozwiązać trudną sytuację w przemyśle węglowym USA oraz przyczynić się do rozwoju produkcji urządzeń high-tech i wojskowych systemów łączności - podał portal Mining.com.
- Pierwiastki istniejące w popiołach naszego państwa są dosłownie warte miliardy dolarów - oświadczyli naukowcy w raporcie z badań, który ukazał się 26 maja br. w czasopiśmie Environmental Science and Technology.
Zespół naukowców z Duke University zbadał próbki odpadów popiołowych pochodzących z elektrowni węglowych na terenie Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza obszar stanów Wyoming, Montany i południowo-zachodniej części Illinois. Występowanie pierwiastków ziem rzadkich w próbkach testowano przy użyciu kwasu fluorowodorowego i azotowego.
Zdaniem badaczy kilogram przebadanych popiołów z Karoliny Północnej zawiera 591 mg najbardziej pożądanych pmetali ziem rzadkich. Dla porównania w popiołach z Illinois i Wyoming było ich odpowiednio 403 mg/kg oraz 337 mg/kg.
Zespół z Duke University wykorzystał również prażenie popiołów węglowych wraz ze środkiem alkalicznym. Jednak obecnie ten sposób - z racji kosztów - nie może być zastosowany w masowej produkcji.
- Odczynniki, których użyliśmy, są prawdopodobnie zbyt drogie do wykorzystania na skalę przemysłową, ale istnieje wiele podobnych substancji chemicznych - stwierdziła Heileen Hsu-Kim, pracownica Zakładu Inżynierii Lądowej i Środowiska z Duke University.
Badaczka wierzy jednak, że w wynalezienie nowych metod opłacalnych finansowo i optymalnych dla środowiska naturalnego.
Pierwiastki pochodzące z spalenia węgla to neodym, europ, terb, dysproz, itr i erb. W opinii amerykańskiego resortu energetycznego ekstrahowanie takich niepowszechnych pierwiastków jest priorytetowe dla rozwoju nowych technologii i pozyskiwaniu czystej energii.
- Departament Energii USA przeznaczy 20 mln dolarów na badania nad technologiami wyodrębniającymi pierwiastki ziem rzadkich z odpadów węglowych - zgodnie przekonywali Heileen Hsu-Kim, Mary Milus Yoh i Harold L. Yoh Jr., kierujący zespołem z Duke University.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.