632 mln dolarów ma kosztować w sumie budowa w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim kopalni Jan Karski. Inwestor spółka Prairie Mining Limited zakończyła prace nad projektem zagospodarowania złoża, który zostanie złożony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Lublinie.
W związku z decyzją o lokalizacji nowej kopalni która powstanie w pobliżu miejscowości Kulik, inwestor złożył wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska trafił wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych inwestycji wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia.
- Kontynuujemy intensywne prace nad przygotowaniem kolejnych dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą dla kopalni Jan Karski. Ważnym elementem tych przygotowań było określenie lokalizacji naszej kopalni. Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja - informuje Benjamin Stoikovich, prezes Prairie.
Projekt zagospodarowania złoża będzie podstawą wniosku o koncesję wydobywczą. Inwestor złożył wnioski o zmianę studium i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze. Proponowane modyfikacje mają umożliwić powstanie instalacji przemysłowych na terenach obecnie kwalifikowanych jako rolnicze.
Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie trafił już wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia. Na bazie tych dokumentów inwestor otrzyma od RDOŚ zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ten z kolei będzie podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej. Spółka zamierza przygotować i złożyć raport w III kwartale 2016 r. i liczy, że decyzję środowiskową uzyska w 2017 r.
Prairie Mining Limited zakończyła w ub. roku rozpoznanie złoża "Lublin", a sporządzona dokumentacja geologiczna została zatwierdzona przez ministra środowiska. Tym samym uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Dokumenty niezbędne do jej uzyskania planuje złożyć do Ministerstwa Środowiska w pierwszej połowie 2017 r.
Przypomnijmy, że całkowite zasoby węgla w złożu "Lublin" oszacowane zgodnie z międzynarodowymi standardami (JORC) wynoszą 728 mln t, w tym w kategorii wykazane 352 mln t. Planowana roczna produkcja węgla handlowego wyniesie 6,3 mln t. Kopalnia zostanie zaprojektowana i wybudowana przy wykorzystaniu nowoczesnych międzynarodowych technologii, co w połączeniu z bardzo korzystnymi warunkami geologicznymi w Zagłębiu Lubelskim, pozwoli na uzyskanie najniższych kosztów wydobycia węgla kamiennego w Europie. Dzięki powstaniu kopalni zostanie stworzonych bezpośrednio i pośrednio 10 tys. miejsc pracy - szacuje inwestor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
a co liczysz, że PiSda Bogdance ?? i nic nie powstałoby tam przez następnym 15 lat także wszyscy powinni się cieszyć że kangury chcą trochę grosza zainwestować w PL
Jest się czym chwalić PO zamiast dać koncesje Bogdance dali kangurą tak wspierali Polska gospodarkę.