Rada Nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju powołała Pawła Borysa na prezesa spółki z dniem 1 maja 2016 roku - poinformował w poniedziałek (25 kwietnia) PAP Polski Fundusz Rozwoju. Fundusz ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację tzw. planu Morawieckiego.
"Budowa grupy Polskiego Funduszu Rozwoju w oparciu o sprawdzone i najlepsze międzynarodowe standardy to z pewnością duże wyzwanie oraz ważny projekt dla rozwoju społeczno-ekonomicznego Polski. Moim głównym celem jest stworzenie jednolitej, nowoczesnej i przyjaznej platformy usług wspierających rozwój, która będzie dobrze służyła klientom indywidualnym, polskim przedsiębiorcom oraz samorządom" - ocenił, cytowany w komunikacie, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
Głównym zadaniem nowego prezesa PFR ma być opracowanie strategii oraz budowa grupy PFR, "integrującej instrumenty i instytucje wspierające rozwój społeczno-gospodarczy Polski".
"Jestem przekonany, że wybrany dziś prezes Polskiego Funduszu Rozwoju jako doświadczony menedżer i kompetentny ekonomista, zagwarantuje sprawne wdrożenie nowej zintegrowanej struktury instytucji, wspierających polską gospodarkę, zgodnie z rządowym Planem Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreślił, cytowany w komunikacie, wicepremier Mateusz Morawiecki.
Nowy prezes PFR jest dyrektorem zarządzającym w PKO BP od 2010 r. Odpowiada za obszar analiz ekonomicznych, strategię i rozwój grupy kapitałowej oraz relacje inwestorskie. Wcześniej był m.in. głównym ekonomistą w Grupie Erste Bank w Polsce, zarządzającym funduszami oraz szefem inwestycji w ramach funduszy inwestycyjnych w Grupie Deutsche Bank, a także prezesem spółki AKJ Investment TFI.
"Paweł Borys jest uznanym polskim ekonomistą oraz menedżerem posiadającym bogate, profesjonalne i potwierdzone sukcesami doświadczenie w bankowości, na rynku kapitałowym i w sektorze ubezpieczeń, zdobyte w polskich i międzynarodowych instytucjach finansowych. Specjalizuje się w inwestycjach, zarządzaniu, analizach makroekonomicznych, planowaniu strategicznym i finansowym oraz restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Zarządzał dużymi zespołami i złożonymi projektami obejmującymi tworzenie i wdrażanie strategii rozwoju przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych" - podkreślono w komunikacie PFR.
W połowie kwietnia br. resort rozwoju poinformował, że Fundusz został utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe; w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana zmiana nazwy spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) SA na Polski Fundusz Rozwoju (PFR) SA.
"Grupa ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA" - podkreślono w poniedziałkowym komunikacie.
"Główne obszary działalności Polskiego Funduszu Rozwoju to wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, finansowanie i promocja innowacji, projekty infrastrukturalne, rozwój eksportu oraz inwestycji zagranicznych. Celem utworzenia nowej struktury polskiego banku rozwoju, zgodnej z najlepszymi międzynarodowymi standardami, jest zapewnienie sprawnych narzędzi realizacji polityki rozwoju, zwiększenie potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski w ramach jednolitej platformy instrumentów rozwojowych dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców i samorządów" - głosi komunikat PFR.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.