Spółka Kopex Machinery, należąca do będącej w trudnej sytuacji finansowej giełdowej grupy Kopex, zamierza zwolnić 340 pracowników. To przeszło czwarta część załogi firmy, należącej do największych w Polsce producentów sprzętu górniczego.
Informację o planowanych zwolnieniach grupowych potwierdzili w środę przedstawiciele Kopeksu. W miniony piątek pismo w tej sprawie skierowano do działających w spółce związków zawodowych.
Zwolnienia grupowe pracowników mają nastąpić między 25 maja a 30 września tego roku i - zgodnie z informacją przekazaną związkom - mają objąć 340 pracowników spośród 1242 zatrudnionych w spółce, ze wszystkich grup zawodowych.
- Głównymi kryteriami doboru pracowników do zwolnienia będą ich kompetencje zawodowe, jakość świadczonej pracy i dotychczasowy stosunek do obowiązków pracowniczych. Zwolnienie obejmie pracowników zatrudnionych zarówno w Zabrzu, jak i w Rybniku - poinformował w środę (20 kwietnia) PAP Marek Pogorzelski, reprezentujący Kopex w kontaktach z mediami.
Kopex Machinery jest największym producentem sprzętu górniczego na polskim rynku. Spółka powstała w wyniku połączenia jesienią 2012 r. trzech firm produkujących maszyny górnicze i wchodzących w skład grupy Kopex: Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych oraz spółek Wamag z Wałbrzycha i Ryfama z Rybnika. Połączenie służyło m.in. ujednoliceniu polityki produktowej w zakresie proponowanych maszyn i urządzeń oraz kierunku rozwoju produktów. Jednym z nich jest zmechanizowany kompleks ścianowy dla górnictwa.
W ostatnim czasie - jak podała spółka - Kopex Machinery odnotował spadek przychodów i pogorszenie wyników finansowych, "wynikające głównie z niekorzystnej sytuacji na krajowym i światowym rynku węglowym, spadku inwestycji w branży i obniżenia marż".
- Prognozowany dalszy regres branży w 2016 roku zmusił zarząd Kopex Machinery SA do podjęcia trudnych decyzji o zwolnieniach grupowych, zmierzających do poprawy płynności finansowej i dostosowania spółki do uwarunkowań rynkowych - poinformował Pogorzelski.
Zarząd spółki zwrócił się do związków zawodowych z propozycją współpracy przy rozstrzyganiu spraw pracowniczych związanych ze zwolnieniem grupowym.
W marcu tego roku zarządy konkurujących ze sobą giełdowych grup zaplecza górniczego: Kopex i Famur poinformowały o zamiarze konsolidacji. Właściciel Famuru, spółka TDJ, zawarła warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza, Krzysztofa Jędrzejewskiego.
Analitycy przewidywali wcześniej, że trudna sytuacja finansowa Kopeksu, widoczna w ubiegłorocznych wynikach grupy, może skłonić jego konkurenta - Famur - do ponowienia propozycji sprzed dwóch lat, kiedy grupa chciała przejąć Kopex.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.