Tuż po podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi, które dało podstawę do utworzenia Polskiej Grupy Górniczej, minister energii Krzysztof Tchórzewski za pośrednictwem mediów podziękował związkowcom uczestniczącym w negocjacjach i pracownikom Kompanii Węglowej.
- Zakończyliśmy dwuipółmiesięczną pracę związaną z powołaniem Polskiej Grupy Górniczej. Zawarliśmy porozumienie z organizacjami związkowymi Kompanii Węglowej i właściwie wszystko jest gotowe do tego, żeby podpisać akt notarialny powołania PGG. To porozumienie w wersji przedstawianej na masówkach, z pewnymi uzupełnieniami stylistycznymi, zostało dzisiaj podpisane. We wtorek, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się podpisane dokumentów z udziałem inwestorów, banków kredytujących, strony społecznej i zarządu PGG - poinformował minister.
Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że umowa ta ma gwarantować, by pieniądze wniesione przez inwestorów obejmujących udziały zostały wykorzystane do zrealizowania niezbędnych inwestycji i budowania podwalin przedsiębiorstwa. Dodał tez, że banki zadeklarują w niej, że spłata zobowiązań Kompanii może zostać zrealizowana w okresie nie krótszym niż siedem lat, licząc od dnia dzisiejszego.
- Można powiedzieć, że Polska Grupa Górnicza od 1 maja bieżącego roku stanie się faktem. Jest to nowa szansa dla górnictwa na Śląsku. Wspólnie ze stroną społeczną obroniliśmy 100 tys. miejsc pracy i sprawiliśmy, że śląski przemysł ponownie będzie liczył się w Polsce. Dziękuję za to wszystkim związkowcom i pracownikom Kompanii Węglowej, którzy zaakceptowali rozwiązanie, dające szansę rozwoju firmy. Chciałbym życzyć wszystkim, ale i sobie, żeby to przedsięwzięcie się powiodło, żebyśmy mogli spotkać się na najbliższej Barbórce i mieć poczucie, że zdecydowaliśmy dobrze - podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Obserwator być może masz racje, być może konieczne będą dalej idące cięcia. Osobiście myślę ze jeśli nie rusza sie pensji pracowników dołowych to kazde ciecie jest dobre. Z drugiej strony zauważ ze przez ostatnie 7 lat jak czerwinski z bienkowska "czuwali" nad polskim górnictwem to nie ruszało sie żadnych problemów tracących kopalń. Tchórzewski sam powiedział ze teraz nie mozna juz ciac w innych segmentach. Mimo wszystko mam nadzieje, że górnictwo stanie na nogi.
do sledzący ,zobaczymy co bedzie dalej ,przypomnij sobie 1,5 mld ze sprzedazy knurów gdzie jest ta kasa a co tym myslisz ze teraz 1,5 mld wystarczy/ przeciez tylko 14 zawiesili i co to ma uzdrowic spolke ktora tylko nazwe zmieni,pogdamy w grudniu jak nie bedzie kasy na barborki przywileje tylko dla dolowych powinny byc ograniczyc deputat weglowy z 8 na powiedzmy 4 tony i tez tylko dla dolowych tu nie ma zadnych ciec i nic z tego nie bedzie
dziękujemy Panie ministrze, bez Pana zaangażowania zarząd doprowadziłby prawdopodobnie do upadku tej firmy
jesteś w błędzie, powiedzie sie i to będzie wielki sukces
zmiana nazwy z KW na PGG i nic sie nie zmieni a te 1,5 mld zniknie tak szybko jak te ze sprzedazy kopalni jsw ktora przez kw tonie i tyle w temacie pogadamy za rok o tym czasie panowie ministrowie