Rada nadzorcza Lotosu odwołała w środę (13 kwietnia) ze stanowiska prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, powierzając funkcję p.o. prezesa Robertowi Pietryszynowi, szefowi rady nadzorczej spółki.
Spółka poinformowała ponadto, że z zarządu Grupy Lotos zostali odwołani wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Marek Sokołowski oraz wiceprezes ds. poszukiwawczo-wydobywczych Zbigniew Paszkowicz.
"Rada Nadzorcza zdecydowała o delegowaniu pana Roberta Pietryszyna - przewodniczącego rady nadzorczej - do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu do czasu powołania nowego prezesa zarządu, jednakże na okres nie dłuższy niż trzy miesiące" - podkreślono w komunikacie.
Paweł Olechnowicz pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Lotos od 12 marca 2002 roku; był najdłużej urzędującym prezesem spółki SP w naszym kraju po 1989 r. Obecna kadencja miała zakończyć się w 2018 r.
- Rada nadzorcza musiała gruntownie to przemyśleć i bierze za tę zmianę odpowiedzialność. Znając pana Pietryszyna, dynamikę jego działań, odwagę w podejmowaniu decyzji, ale też doświadczenie menadżerskie, nie mam obaw, by ta decyzja mogła w jakikolwiek sposób zaszkodzić spółce. Jestem o to spokojny - podkreślił minister skarbu Dawid Jackiewicz.
Jak podało PAP (na podstawie raportów rocznych spółki) biuro prasowe Grupy Lotos, w czasie pełnienia przez Olechnowicza funkcji prezesa Lotosu w latach 2002-2015, przychody firmy zwiększyły się czterokrotnie.
W 2005 r. Grupa Lotos SA zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a uzyskane z oferty ok. 1 mld zł przeznaczono na realizację Programu 10+, dzięki któremu rafineria w Gdańsku zwiększyła zdolności przerobowe z 6 do 10,5 mln ton rocznie oraz wzbogaciła się o najnowocześniejsze instalacje do produkcji paliw płynnych.
Spółka podaje, że realizowany w latach 2007-2011 Program 10+ o wartości ok. 1,5 mld euro był jedną z największych inwestycji przeprowadzonych w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce.
Na przełomie 2014/15 Grupa Lotos S.A. przeprowadziła wtórną emisję akcji, a pozyskane w ten sposób ok. 1 mld zł przeznaczono przede wszystkim na zagospodarowanie bałtyckich złóż gazowych B4/B6 oraz budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy w ramach programu EFRA (największa inwestycja przemysłowa na Pomorzu o wartości 2,3 mld zł).
Pod koniec marca, po medialnych doniesieniach, że Olechnowicza może zastąpić pomorski poseł PiS, Andrzej Jaworski związkowcy wysłali w tej sprawie pismo m.in. do premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ministra skarbu Dawida Jackiewicza i wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. W obronie Olechnowicza stanęło pięć z siedmiu działających w Grupie Lotos SA związków zawodowych i rada pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe, który namaszczony przez pis załapie się na kasę odwołanego prezesa.