Polskie Inwestycje Rozwojowe, Towarzystwo Finansowe Silesia, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz spółka PGNIG Termika - to podmioty, które w ramach programu naprawczego mogą zaangażować się w niektóre aktywa Jastrzębskiej Spółki Węglowej - ujawnił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Zaangażowanie kapitałowe inwestorów w wybrane spółki z grupy JSW - koksownie i firmy energetyczne - ma służyć pozyskaniu kapitału na inwestycje w firmie, z powodu spadku cen węgla borykającej się z trudnościami finansowymi.
Odpowiadając na pytanie posłów Krzysztofa Gadowskiego i Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej (oboje PO) w sprawie programu naprawczego dla JSW, wiceminister zapewnił w środę (13 kwietnia) w Sejmie, że w większości spółek z grupy JSW, w które mają zaangażować się inni inwestorzy, firma zachowa dominujące pakiety. Wyjątkiem ma być Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, jednak inwestorem ma być w nim spółka związana ze Skarbem Państwa - tym samym Skarb Państwa zachowa kontrolę nad aktywami JSW.
Chodzi o skupiającą koksownie spółkę JSW Koks, wałbrzyską koksownię Victoria, Spółkę Energetyczną Jastrzębie (SEJ) oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Dzięki zaangażowaniu inwestorów ma być możliwe pozyskanie w sumie ponad 1 mld zł środków.
- Jeśli chodzi o koksownie, planujemy, aby JSW miała pakiet kontrolny - mówił wiceminister, według którego zaangażowanie innych podmiotów w koksowniach byłoby na poziomie 49 proc. akcji.
- Jeśli chodzi o PEC, faktycznie rozważamy możliwość, aby 100 proc. akcji zostało przejęte przez spółki ciepłownicze - dodał.
- Chcę bardzo mocno podkreślić, że podmiotami, które są zaangażowane w cały proces naprawczy, restrukturyzacji, są podmioty związane ze Skarbem Państwa, takie jak Polskie Inwestycje Rozwojowe, Towarzystwo Finansowe Silesia, Agencja Rozwoju Przemysłu () i PGNiG Termika, które prowadzi proces wyceny i zarazem zaangażowania środków w SEJ - powiedział wiceminister.
Np. w wałbrzyskiej Victorii do JSW nadal miałaby należeć większościowy pakiet, a rozważanym mniejszościowym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Według wiceministra, wzmocniłoby to pozycję tej koksowni na rynku.
Tobiszowski zdementował informacje, jakoby jedna z kopalń JSW - Krupiński w Suszcu - miała przejść w ręce kapitału zagranicznego. Takie obawy wyrażali w niedawnym liście do parlamentarzystów związkowcy z tej kopalni, którzy niepokoją się o jej przyszłość wobec docierających do nich informacji o rzekomym przejęciu przez niemieckiego inwestora.
- To na pewno nie jest stanowisko rządu i na pewno nie jest to ujęte w planach restrukturyzacyjnych JSW - powiedział wiceminister.
Zapewnił, że nie ma planów zwolnień pracowników, a odejścia - podobnie jak w innych spółkach węglowych - mogą mieć charakter dobrowolny i wiązać się z przejściem na świadczenia osłonowe, w sytuacji przekazywania części zbędnego majątku kopalń do spółki restrukturyzacyjnej.
Przypomniał, że na początku tego roku "diametralnie" pogorszyła się sytuacja na rynku węgla koksowego; nastąpił dalszy spadek jego cen, co wymusiło konieczność korekty założeń programu naprawczego JSW. Jest on oparty m.in. na poprawie efektywności pracy kopalń (chodzi m.in. o podniesienie wskaźników wydajności na pracownika) oraz wykorzystaniu aktywów z grupy JSW. Ogłoszone zostały też przetargi na sprzedaż nieprodukcyjnego majątku grupy, m.in. hotelu w Gdyni, ośrodków wypoczynkowych i biurowca w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I tak nic nie ruszy jak nie będzie porozumienia i to jest najgorsze, bo związkowcy dbają tylko o swoje kieszenie i udają że zależy im na losie górników. Kpina jakaś
no i fajnie że tak to prężnie ogarniają, szkoda tylko że związkowcy blokują im drogę do wprowadzenia zmian. Jeszcze im wszyscy podziękujemy...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
MUsi znalezc sie rozwiazanie naprawcze dla JSW. Tobieszowski widac ze robi co moze ale jak mu pójdzie opór ze zwiazkow zawodowych to nie ruszy sie tego barłogu. JSW jest jednym z najwiekszych eksporterów w Europie dlatego szkoda by to było zaprzepaścić.