Deflacja w marcu wyniosła 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek (11 kwietnia) Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z lutym ceny wzrosły o 0,1 proc.
Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP oceniali, że deflacja w marcu utrzymała się na poziomie z lutego, czyli że ceny spadły o 0,8 proc. w ujęciu rocznym, zaś w miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
Największy wpływ na deflację w porównaniu z marcem ub. roku miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8,4 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) i opłat związanych za mieszkania (o 0,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,73 p. proc., 0,19 p. proc. i 0,17 p. proc.
Jak napisał GUS w komunikacie największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z lutym br. ogółem miały wyższe ceny odzieży i obuwia (o 1,8 proc.), żywności (o 0,4 proc.), transport (o 0,8 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 p. proc., 0,09 p. proc. i 0,07 p. proc. Niższe były ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,7 proc.), które obniżyły ten wskaźnik o 0,11 p. proc.
Ceny żywności w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc. Najbardziej podrożał cukier o 4,3 proc., owoce (o 2,3 proc.) oraz warzywa (o 1,6 proc.). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za ryby i owoce morza (o 1 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.). Droższe niż w lutym br. było także mięso (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,4 proc., cielęce - o 0,3 proc., wołowe - o 0,1 proc., przy spadku cen wieprzowiny - o 0,3 proc. i wędlin - o 0,2 proc.).
Ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W marcu br. staniała mąka (o 1,5 proc.), masło (o 1,2 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,5 proc.). Mniej niż w lutym br. konsumenci płacili za artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,2 proc.). Staniały nieco napoje alkoholowe (o 0,1 proc.), a ceny wyrobów tytoniowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
Koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2 proc. i 1,7 proc. wyższym niż w lutym br.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się w marcu br. o 0,1 proc. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę (o 0,3 proc.), usługi kanalizacyjne (o 0,2 proc.) i wywóz śmieci (o 0,1 proc.), wyższe były opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.).
Ceny nośników energii były niższe niż w lutym br. (przeciętnie o 0,2 proc., w tym opał i gaz - po 0,5 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz wzroście cen energii cieplnej - o 0,1proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.