W poniedziałek, 11 kwietnia w Bełchatowie startuje IX Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Jak wyjaśniają organizatorzy (SITG Bełchatów), Kongres zawsze pobudzał do działania, szukania nowych rozwiązań, był przyczynkiem do rozwoju technologii i techniki.
- Mamy nadzieję, że tym razem będzie podobnie i uda mam się dołożyć naszą cegiełkę do budowania pozycji branży węgla brunatnego na polskiej i światowej mapie paliwowo-energetycznej - podkreślają w wypowiedzi dla portalu górniczego nettg.pl.
Jak sugeruje hasło kongresu "Węgiel brunatny gwarantem bezpieczeństwa energetycznego", Kongres ma poruszać tematy istotne dla energetyki związane z bezpieczeństwem energetycznym i z przyszłością węgla brunatnego.
- Tego skarbu, którym nas natura obdarowała i który powinniśmy w optymalny sposób wykorzystywać dla dobra naszego kraju i następnych pokoleń - zaznaczają przedstawiciele SITG.
Organizatorzy nie kryją, że chcieliby, aby owocem Kongresu było "mówienie jednym głosem przez ludzi reprezentujących przemysł górniczo-energetyczny, administrację rządową, samorządową i wszystkich ludzi związanych z tą branżą, dla których dobro polskiego i światowego górnictwa i energetyki jest ważne".
- Dlatego będziemy dyskutować, spierać się, wymieniać poglądy po to, żeby wypracować wspólne stanowisko, które następnie na koniec obrad kongresowych sformułujemy w postaci uchwały kongresowej. Po Kongresie roześlemy tą uchwałę do wszystkich uczestników kongresu oraz do najważniejszych osób w państwie, aby służyła w celu budowania właściwego klimatu wokół węgla brunatnego - zapowiada zarząd SITG Bełchatów.
Portal górniczy nettg.pl poprosił też organizatorów Kongresu o wskazanie najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi obecnie górnictwo węgla brunatnego w Polsce:
- Światowe zasoby węgla brunatnego przewidziane do gospodarczego wykorzystania to ponad 500 mld. ton. Zasoby te, zgodnie z prognozami, wystarczą mieszkańcom Ziemi na ponad 500 lat. Oczywiście są to szacunki, ale pokazują one, że węgiel brunatny jest paliwem łatwo dostępnym, najbardziej zasobnym i do tego jednym z najtańszych paliw na Ziemi. Musimy tylko racjonalnie go wykorzystać, rozwijać i unowocześniać technologię wydobycia, odpowiednio zabezpieczyć zasoby, a przede wszystkim walczyć o to, aby przemysł węgla brunatnego nie był sztucznie obciążany przez lobby antywęglowe kosztami np. praw do emisji CO2 i innymi nieuzasadnionymi opłatami.
Naszą rolą w rozwoju branży jest dbanie o pozytywny wizerunek górnictwa, doskonalenie procesów w obszarze wydobycia i wytwarzania energii, wdrażanie nowych technologii oraz zabezpieczenie perspektywicznych złóż węgla brunatnego.
Wszyscy wiemy, że proces uruchomienia nowych kopalń węgla brunatnego jest długotrwały. Niezbędne są wyprzedzające działania na rzecz ochrony złóż o znaczeniu strategicznym, w celu ich zabezpieczenia przed nadmierną zabudową infrastrukturalną.
Polska węglem stała i stoi. Dlatego niezbędne są wspólne działania przedsiębiorców, samorządowców, parlamentarzystów i rządu przeciw dekarbonizacji gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.