Roboty, systemy dyspozytorskie, monitorowanie zagrożeń i radiowe sieci komputerowe - o tym wszystkim rozmawiano w czwartek (7 kwietnia) podczas konferencji EMTECH 2016, zorganizowanej przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Sporo mówiono zwłaszcza o bezpieczeństwie pracy w górnictwie. Służyć mają temu systemy monitorowania i prognozowania zagrożeń sejsmicznych w kopalnianych stacjach geofizyki górniczej.
- System Hestia automatyzuje procesy oceny zagrożenia tąpaniami, które regulowane są przepisami, ale też daje dużo dodatkowych narzędzi. Na ich podstawie wyspecjalizowani pracownicy w kopalniach mogą uzyskiwać wiele innych cennych informacji prognozujących sytuację na najbliższe godziny i podejmować decyzje o strzelaniach, czy wzmocnieniu obudowy - wyjaśniał Marek Sikora, współtwórca systemu.
Wynalazek opracowali eksperci z EMAG-u i Sevitela przy współpracy naukowców z Politechniki Śląskiej.
Podczas konferencji zaprezentowano również robota inspekcyjnego zbudowanego wspólnie przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Ważący tonę robot ma m.in. za zadanie pomagać w akcjach ratowniczych.
- Dzięki odpowiedniemu oprzyrządowaniu może zostać wprowadzony do strefy zagrożenia i zmierzyć natężenia niebezpiecznych gazów, temperaturę i wilgotność, a następnie transmitować zebrane dane za pomocą światłowodu do stacji operatora. W ten sposób można określać sytuację pożarową w wyrobisku - tłumaczył Leszek Kasprzyczak z Zakładu Badawczo-Rozwojowego EMAG.
Robot może pracować w ekstremalnych warunkach, czyli np. w stężeniach wybuchowych metanu i pyłu węglowego. Jest ognioodporny.
Podsumowano również działanie Autonomicznego Zespołu Rejestrująco-Pomiarowego, czyli popularnych "czarnych skrzynek". Są one przeznaczone do prowadzenia pomiarów stężeń takich gazów jak: metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, a także prędkości przepływu powietrza. Zarejestrowane w wyrobiskach dane umożliwiają inspektorom nadzoru górniczego dokonywanie porównań ze wskazaniami czujników kopalnianych.
- Jesteśmy zadowoleni z ich pracy. Są wytrzymałe i dostarczają miarodajnych informacji. Co najważniejsze dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa załodze, a pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kopalni motywują do wzmożonej czujności - podkreślił Wojciech Korski, asystent naukowo-badawczy z ITI EMAG.
Z funkcjonowania skrzynek zadowolenia nie krył również Mirosław Krzystolik, wicedyrektor w Departamencie Energomechanicznym WUG.
- Sadzę, że to urządzenie można rozbudować o czujnik ciśnienia. Czarne skrzynki mają - moim zdaniem - szansę sprawdzić się także poza górnictwem - podsumował Krzystolik.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.