Jak informowaliśmy wielokrotnie w portalu górniczym nettg.pl, 1 maja ma powstać Polska Grupa Górnicza. To właśnie tej spółce, a także przyszłości górnictwa i zawodu górnika poświęcono rozmowę we wtorek (5 kwietnia) w serwisie BIZNES INFO nadawanym w TVP Info. Gościem programu był prezes Kompanii Węglowej Tomasz Rogala.
- Myślę, że jest to model biznesowy przygotowany po to, aby w nowej formule, w ramach Polskiej Grupy Górniczej uzyskać spółkę rentowną. Spółkę, która potrafi pokrywać swoje koszty i generować dodatni wynik finansowy - tak prezes Kompanii ocenił plan powstania PGG. Dodał, że jest to trudny projekt, ale wierzy, że przyniesie pozytywne rezultaty.
Rozmowa dotyczyła także przyszłości węgla.
- Uważam, że energetyka oparta na węglu ma przyszłość, dlatego, że węgiel jako paliwo stałe jest jednym z najtańszych źródeł energii. Nie możemy o tym zapominać. Inne źródła, jak ropa naftowa czy gaz ziemny są droższe i tego nie trzeba nikomu udowadniać. Nasz główny konkurent, czyli zielona energia jest tańsza tylko z powodu dotacji. To są wielomiliardowe kwoty, które tak naprawdę zaburzają nam obraz, ile rzeczywiście kosztuje wytworzenie energii - argumentował prezes KW i zawrócił uwagę na to, że Niemcy w zeszłym roku zaimportowali 54 mln t węgla energetycznego i sami wydobyli 7,5 mln t.
W programie zaprezentowano także wyniki ankiety z 2014 r., w której pytano o powody podejmowania pracy w górnictwie. Najczęściej respondenci wskazywali na stabilność zatrudnienia, wyższe zarobki niż w innych zawodach oraz dodatkowe świadczenia finansowe i rzeczowe. Pojawiły się także odpowiedzi wskazujące na prestiż zawodu górnika oraz tradycje rodzinne. Okazuje się, że 90,8 proc. górników pochodzi właśnie z rodzin górniczych.
Prezes Rogala podkreślił, że górnictwo to miejsce stabilnej pracy. Wskazał także na silne górnicze tradycje w śląskich rodzinach.
- Dla nich jest to coś więcej niż tylko praca - stwierdził.
Pod koniec programu prezes Rogala wskazał, że rzekoma konkurencyjność zielonej energia bierze się nie tylko z dotacji unijnych, ale także z silnego lobbingu ze strony banków.
- Czy banki wspierając rozwój turbin wiatrowych, nie wspierają procesów zmierzających do tego, żeby odzyskać pieniądze, które włożyły w te źródła energii? - pytał szef Kompanii.
Na pytanie, czy górnictwo przy zaangażowaniu takich środków, które są związane z OZE, byłoby w dużo lepszej kondycji, stwierdził, że chodzi o doprowadzenie do sytuacji, gdzie znany jest rzeczywisty koszt wytworzenia energii z poszczególnych źródeł.
- Uważam, że w takim rankingu węgiel wygrałby - stwierdził prezes Rogala.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ludzie proszę was, nie pitolcie już. Pozamykajcie te kopalnie i 1 mln ludzi bez roboty. Niemcy mieli podobnie, ale woleli przez wiele lat dopłacać i nie mieć strukturalnego bezrobocia. Węgiel w Polsce będzie tracił na znaczeniu, ale trzeba to zrobić w czasie zmiany modelu dla energetyki krajowej. Na to potrzeba jednak wiele lat.
ja też myślę że węgiel ma sens a już na pewno nie ma dla niego dobrej alternatywy. Warto dbać o kopalnie i postarać się zmienić coś na lepsze bo inaczej polskie górnictwo całkiem padnie a tego by chyba nikt nie chciał
To nie jest łatwe zadania, ale myślę, że jak się to dobrze rozplanuje PGG ma rzeczywiście szanse coś z polskim górnictwem zrobić. Na pewno nie może być tak jak dotychczas, że każdy brał kasę, a kopalnie padały. Zmiany są dobre i dobrze też stawiać na swój własny węgiel
Żaden obywatel nie zabijaj mnie Śmiechem takie populistyczne haseŁka to w domu wciskaj!!!!
Polskie górnictwo odoprowadza rocznie miliardy do skarbu państwa. Trzeba zrestrukturyzowac samo działanie kopalń i samo działanie ich zarzadów ponieważ jest potencjał dla polskiego wegla ale zeby przywrócić wydobycie i obrót węglem na włąsciwy tor, potrzeba będzie sporo czasu.
Czarny a ty policzyłeś ile do górnictwa się dopłaca, bo pewnie jakbyś policzył to wyszłoby wszystko na dużym plusie i wielkiej opłacalności. Ale taka to już ta górnicza matematyka. Nam w Polsce nie potrzeba ale górniczego pasożytnictwa i utrzymywania nierentownych spółek węglowych i takich górniczych i związkowych obywateli, którzy to promują i wspierają. Jak nie masz wiedzy i pojęcia to się nie wypowiadaj.
Drodzy Polacy RP czytając wasze wypociny a w szczególności pana o dumnym niku OBYWATEL niech pan nie wypowiada się za kogoś tylko za samego siebie a tak z czystej ciekawości ile to pan dopłacił do górnictwa z własnej kieszeni policzył pan niech pan się lepiej zastanowi do czego pan dopłaca albo policzy o ile pan jest w stanie bo z tego co widzę to jest pan jak ZWYKŁY BANAN ) OBYWATEL takich obywateli nam w kraju nie potrzeba lepiej wyjedz za granice najlepiej do Turcji tam ci dopłacą
Pracuje w Kwk bielszowice w ścianie Widze co sie dzieje. tylko terror i nic wiecej. non stop sie nas straszy. gdy mam iśc do pracy to mam dość wszystkiego. A to co sie dzieje na oddziałach przygotowawzych to już zgroza. Dział Przygotowania produkcji coś źle zaprojektuje to ludziom obniża sie pensje i kto to robi Kierownik Działu zamiast w zgodzie żyć z pracownikami wywołuje tylko konflikty. Ratunkiem nie jest Polska Grupa Górnicza tylko wywalenie dyrekcji i dozoru wyższego
obywatel nie denerwuj sie bo po kopalniach nie zostanie Śladu czy pis czy po czy psl rzeczywistoŚci nie zaklnie i juŻ po woli sie to dzieje zostanie max 5 kopalŃ z kw do tego 2 z khw i jsw z 5 no i prywatne sory za takie spostrzeŻenie bo pgg tez bedzie z.o.o
Szkoda,że nie pomyślisz o osobach spoza górnictwa, które dopłacają do tego interesu, a tylko górnikach i górniczych rodzinach i swoim stołku, Pasożytujecie tylko na reszcie Obywateli, którzy płacą za to w różny sposób.
Węgiel w Polsce jest jednym z najdroższych źródeł energii tylko zapominamy policzyć: 1 Dopłat do nierentownych kopalń, oddłużanie i różnego rodzaju programy dobrowolnych odejść w górnictwie. 2 Dopłat do emerytur i rent górniczych w ZUS, każdy kto odprowadza składki do ZUS dopłaca do węgla. 3 Skutki zdrowotne wynikające z zanieczyszczeń spalanego węgla. 4 Rekultywacja terenów pogórniczych i koszty szkód górniczych 5 Utrzymanie związków zawodowych bo to nie tylko składki dobrowolne. itd.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.