Ireneusz Merchel został prezesem PKP PLK - poinformował dziennikarzy w środę 930 marca) przewodniczący rady nadzorczej spółki Mariusz Andrzejewski. W ocenie ministerstwa infrastruktury i budownictwa jednym z celów nowego zarządu powinno być uruchomienia nieużytkowanych linii kolejowych.
Rada nadzorcza wybrała także członków zarządu PKP PLK. I tak, dyrektorem ds. finansowych i ekonomicznych została Małgorzata Kuczewska-Łaska, dyrektorem ds. utrzymania infrastruktury został Antoni Jasiński, a dyrektorem ds. jakości inwestycji i ryzyka operacyjnego - Włodzimierz Żmuda. W zarządzie pozostał Andrzej Pawłowski dyrektor ds. eksploatacji.
- Rada nadzorcza jest przekonana, że są to osoby, które dobrze będą kierowały spółką, zarówno jeśli chodzi o utrzymanie linii kolejowych, jak i jeśli chodzi o inwestycje. Wybór, jaki dzisiaj się dokonał jest możliwie najlepszy - powiedział Andrzejewski.
Zaznaczył, że o wyborze decydowały przyznane kandydatom punkty.
- To, co się dziś dokonało to wybór prezesa, który jest naturalnym liderem zespołu. Osoba pana Ireneusza Merchel w przeświadczeniu rady jest najlepszym kandydatem - dodał Andrzejewski.
Jak wskazał, Rada Nadzorcza kierowała się w wyborze priorytetem spółki, którym są inwestycje na olbrzymią kwotę 67 mld zł.
- Dlatego uznaliśmy, że osoba która będzie dowodzić nie może być tylko mega specjalistą od realizacji inwestycji. To musi być osoba, która zadba również o utrzymanie infrastruktury. Ta osoba (Ireneusz Merchel) odzwierciedla ogromną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie utrzymaniu infrastruktury, ale również ma wiedze w dziedzinie zarządzania - dodał Andrzejewski.
Jak poinformował w kwietniu rozstrzygnięte zostanie postępowanie na członka zarządu dyrektora ds. realizacji inwestycji.
"Powołanie nowego zarządu spółki PKP PLK SA oraz rozpoczęcie prac nad zmianami legislacyjnymi to główne elementy planu naprawczego, wdrażanego w spółce. Jego celem jest przyspieszenie realizacji inwestycji na kolei oraz maksymalne wykorzystanie środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020" - poinformował w środę w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.
Jednym z celów, jakie MIB stawia przed nowym zarządem PKP PLK, jest także poszukiwanie możliwości uruchomienia nieużytkowanych dziś linii kolejowych oraz wzmocnienia tych szlaków, które dziś nie są w pełni wykorzystywane.
"Polska kolej ma się rozwijać, dlatego PKP PLK nie będzie podejmowała działań prowadzących do likwidacji linii kolejowych" - podkreślił cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.