We wtorek,15 marca 2016 roku Zakład Ochrony Wód Głównego Instytutu Górnictwa zorganizował w Katowicach seminarium pod tytułem: "Wyzwania dla gospodarki wodno-ściekowej w zakresie adaptacji do zmian klimatu".
Wzięło w nim udział ponad 60 przedstawicieli gmin, urzędów marszałkowskich, regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych z terenu województwa śląskiego oraz sąsiednich województw.
Tematyka seminarium obejmowała szerokie spektrum zagadnień związanych z procesem adaptacji do zmian klimatu, rozpatrywanych w kontekście gospodarki wodno-ściekowej, planowania przestrzennego, ochrony przeciwpowodziowej obszarów miejskich, finansowania inwestycji oraz zarządzania informacją.
Przedstawiono jedenaście prelekcji, w tym wystąpienie pt.: "Zadania adaptacyjne dla miast wynikające z dokumentów strategicznych", które poprowadził Szymon Tumielewicz, zastępca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwa Środowiska.
Seminarium umożliwiło wymianę informacji oraz sformułowanie kierunków dalszych działań w procesie adaptacji do zmian klimatu. Omówiono najważniejsze dokumenty strategiczne wyznaczające cele i zadania adaptacyjne. Wskazano wyzwania i problemy, jakie wynikają ze zmian klimatu, szczególnie na obszarach miejskich. Zaprezentowano praktyczne rozwiązania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, przyczyniające się do adaptacji do zmian klimatu, takie jak: wielofunkcyjne zagospodarowanie zbiorników wodnych, planowanie gospodarki wodami opadowymi czy metody ograniczania kosztów oczyszczania ścieków. Seminarium spotkało się z dużym zainteresowaniem gości, którzy docenili wysoką wartość merytoryczną przedstawianych zagadnień.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.