Powstaje grupa robocza, która ma wypracować rozwiązania pilotażowe dla lokalnych mikroklastrów energii. Mają się one przysłużyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego, głównie na terenach wiejskich.
W Ministerstwie Energii ruszyły prace nad wsparciem rozwoju lokalnych mikroklastrów energetycznych (LME). Ich powstanie zapowiedział w lutym w rozmowie z PAP wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski.
Podczas spotkania przedstawicieli resortów energii, rolnictwa środowiska i NFOŚiGW ze stroną społeczną Piotrowski podkreślił, że lokalny mikroklaster energii ma być - w rozumieniu resortu - "porozumieniem podmiotów oferujących usługi w obszarze wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i zaopatrzenia w energię i paliwa na obszarze lokalnym".
Ich istnienie ma zwiększyć bezpieczeństwa energetyczne, ale jednocześnie być opłacalne ekonomicznie, służyć lokalnej społeczności i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju.
- Oczekujemy, że wynikiem dyskusji na ten temat powinna być definicja, która będzie wypadkową podejścia wszystkich zainteresowanych tym obszarem stron i stanie się dobrą podstawą do przygotowania odpowiednich uregulowań i instrumentów wspomagania rozwoju - powiedział Piotrowski.
Wiceszef resortu energii podkreślił, że głównym celem stworzenia mikroklastrów jest potrzeba zrównoważenia energetycznego, głównie na terenach gmin wiejskich.
- Liczymy, ze dokona się to poprzez organizację wytwarzania energii, dystrybucji i zakupu na poziomie lokalnym - zauważył.
Jak dodał, istotnymi kwestiami są także sprawy związane z określeniem charakteru współpracy z gminami. Zauważył, że osobną kwestią jest sposób finansowania LME.
- Musimy zastanowić się, czy będą to środki z RPO, konkretne instrumenty dedykowane LME utworzone we współpracy z NFOŚiGW, czy może fundusze norweskie - dodał wiceminister.
W trakcie spotkania postanowiono stworzyć trzy grupy robocze. Pierwsza ma zająć się kwestiami związanymi z zagadnieniami definicji i koncepcji mikroklastra, druga sprawami prawno-finasowymi, z kolei trzecia - pilotażowymi wdrożeniami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.