Energa powraca do projektu budowy elektrowni Ostrołęka. Jak zapowiedzieli w wtorek (15 marca) przedstawiciele zarządu Energi prowadzone są analizy, których szczegóły zostaną przedstawione w nowej strategii spółki. Musi to być spójne z polityką energetyczną kraju - zapowiadają władze firmy.
Należące do Energi Elektrownie Ostrołęka są największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Tworzą je dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka - oddana do eksploatacji w 1956 r. i Elektrownia Ostrołęka - zbudowana w 1972r. Elektrownia Ostrołęka składa się z trzech bloków energetycznych o mocy 221 MW, 200 MW i 226 MW. i jest jedynym systemowym źródłem energii elektrycznej w północno - wschodniej części Polski. W 2012 r. zrezygnowano z planów rozbudowy zespołu o kolejny blok węglowy o mocy do 1000 MW.
Już w czasie kampanii wyborczej obecna premier Beata Szydło podczas swej wizyty w Ostrołęce zapowiadała powrót do tego pomysłu. Również obecny minister skarbu Dawid Jackiewicz w październiku ub. roku jako europoseł mówił, że decyzja o wstrzymaniu budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce nie tylko w drastycznie wpływa na sposób na rozwój gospodarczy regionu ale i na bezpieczeństwo energetyczne państwa.
Podczas wtorkowej konferencji przedstawiciele zarządu Energi podkreślali, że na razie spółka prowadzi analizy i trudno jest mówić o konkretach. Na to pytanie ma odpowiedzieć strategia, którą przygotowują. Jak mówił wiceprezes Energi Grzegorz Ksepko, analizowane są "wszystkie możliwości finansowania i możliwości techniczne".
- Musi to być jednak spójne z polityką energetyczną kraju. Nie możemy podejmować decyzji w oderwaniu od całego systemu - podkreślił
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.