Ministerstwo Energii zleciło przeprowadzenie audytu w spółkach węglowych. Mają być pomocne w oszacowaniu oszczędności w prowadzeniu spółek. Pracują (społecznie) do końca marca 2016 r. Kompanię Węglową audytował 17-osobowy zespół pod kierownictwem senatora PiS Adam Gawęda. Audyt w Kompanii jest zakończony.
Zespół tworzy aktualnie raport końcowy. Ma być on przedstawiony w najbliższych dniach. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim) przyznał, że zna kluczowe informacje wynikające z audytu w KW. Wiceminister ujawnił, że nieprawidłowości, kumoterstwa i ciemnych powiązań w życiu w spólki nie brakuje.
Audyt w Kompanii (przeprowadzono go jeszcze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym) zakończono 11 marca. Nie zdążono przygotować raportu końcowego na spotkanie negocjacyjne zarządu Kompanii i związków zawodowych (14 marca). Wychodzi na to, że powinien być on już znany w poniedziałek (21 marca), kiedy to zaplanowano kolejną turę rozmów zarząd-strona społeczna.
- Duży wpływ na przebieg rozmów mogłaby mieć prezentacja wyników audytu Kompanii Węglowej, przeprowadzony przez zespół senatora Gawędy. Swoją drogą, tak naprawdę to powinien on być punktem wyjścia do rozmów. To nie sama wysokość wynagrodzeń w KW jest problemem, a raczej słabo motywujący sposób ich naliczania oraz strukturalne przyczyny niskiej wydajności kopalń - opiniował dla portalu górniczego nettg.pl dr Dominik Smyrgała, ekspert energetyczny Collegium Civitas w Warszawie.
Zespoły audytorskie rozpoczęły pracę 17 lutego. Poszukiwania możliwości uzyskania oszczędności prowadziła w JSW 12-osobowa ekipa pod przewodnictwem posła PiS Grzegorza Matusiaka, a sytuację w KHW badała 13-osobowa grupa audytorska kierowana przez senatora PiS Wojciecha Piechę.
14 marca, podczas spotkania z dziennikarzami, senator Adam Gawęda wyjawił, że audytorom udało się zlokalizować takie obszary działania kopalń wchodzących w skład spółek, gdzie można poczynić zmiany skutkujące oszczędnościami.
"Trudno jeszcze dokładnie oszacować ich wartość. Efekty wprowadzanych zmian w wielu przypadkach mogą być widoczne po kilku miesiącach czy nawet po roku; ale takie możliwości są...ˮ.
Jesienią 2013 r. podobny audyt w rzeczonych spółkach przeprowadziła 10-osobowa grupa 10 specjalistów międzynarodowej firmy Roland Berger Strategy Consultants. Pracowała przez cztery miesiące. Wyniki tamtego audytu opublikowano z początkiem 2014 r. Generalnie rzecz biorąc audytorzy wskazali, że państwowe spółki węglowe mają szansę stać się rentownymi mi.in. wówczas, gdy zamknie się kilka nierentownych kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.