Prawdopodobnie w połowie przyszłego tygodnia przedstawiciele zespołu, który od ponad trzech tygodni badał sytuację ekonomiczną Kompanii Węglowej, przedstawią najważniejsze wnioski z audytu - zapowiedział w piątek (11 marca) senator PiS Adam Gawęda, kierujący zespołem audytorskim.
Jak informował wcześniej resort energii, głównym celem audytu jest oszacowanie możliwych oszczędności w prowadzeniu spółek węglowych. W piątkowej rozmowie senator ocenił, że ekspertom udało się znaleźć obszary, gdzie służące obniżce kosztów zmiany są możliwe.
- Udało się znaleźć takie obszary, choć trudno jeszcze dokładnie oszacować ich wartość. Efekty wprowadzanych zmian w wielu przypadkach mogą być widoczne po kilku miesiącach czy nawet po roku; ale takie możliwości są - powiedział senator, wymieniając np. możliwe działania w zakresie systemu eksploatacji węgla.
Zespół audytowy powołany przez radę nadzorczą Kompanii, na polecenie ministra energii, rozpoczął działalność 17 lutego. W jego skład weszło 17 osób. Gawęda potwierdził, że piątek jest formalnie ostatnim dniem audytu; rozpoczęły się prace nad raportem końcowym, jednak prawdopodobnie jego opracowanie nie będzie ostatnim zadaniem zespołu.
- Są obszary wymagające dalszych analiz i bardziej pogłębionego audytu, dlatego zespół nie kończy jeszcze pracy - powiedział Gawęda.
Jeszcze w piątek członkowie zespołu spodziewają się dodatkowych danych z kopalń i centrali Kompanii, o które poprosili. Chodzi m.in. o dokumenty dotyczące zawartych umów. Równolegle trwają prace nad raportem i wnioskami końcowymi.
- Głównym adresatem naszego raportu jest minister energii. Uzgodniliśmy, że mniej więcej w połowie przyszłego tygodnia będziemy chcieli przedstawić publicznie nasze najważniejsze wnioski - w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe - zapowiedział senator, zaznaczając, że w części zagadnienia objęte audytem są sprawą przedsiębiorstwa i nie powinny być upubliczniane.
Gawęda, ocenił, że ostatnie tygodnie były dla audytorów okresem bardzo intensywnej pracy - w kopalniach i zakładach Kompanii oraz w jej centrali. Przyznał, że kilka tygodni to krótki czas na kompleksowy audyt w tak dużej spółce, stąd m.in. wyznaczenie obszarów, gdzie prace wymagają pogłębienia i dodatkowych analiz.
Zespół audytowy w Kompanii Węglowej kończy pracę jako pierwszy - podobne zespoły powołane w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym mają zakończyć prace do końca marca. W Kompanii wyznaczono krótszy termin ze względu na bardzo trudną sytuację tej spółki, której 11 kopalń i 4 zakłady - zgodnie z rządowymi zapowiedziami - do połowy roku ma trafić do nowej struktury - Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
W czwartek Ministerstwo Energii podało w komunikacie, że prowadzony w trzech śląskich spółkach węglowych audyt ma oszacować oszczędności w prowadzeniu tych firm.
- Dzięki pracy zespołów (audytowych) dokładamy wszelkiej staranności, aby zdiagnozować wszystkie oszczędności w tak trudnym dla górnictwa czasie - mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem wyniki audytów pomogą ocenić przede wszystkim możliwości organizacyjne i techniczne, które pozwolą zmniejszyć koszty funkcjonowania spółek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
chopy dejcie se siana bo naprowda gupoty piszecie i g... wiycie o Sosnicy teroski załoga jest odmłodzono i stare hajery nic by tukej nowego nie wprowadzilia ściana I100 tojuz jest historia Szczęść Boże
Tak samo wiadomo, że będą zwolnienia musi być zredukowana liczba pracowników i potem się okaże co pokłady x nam przyniosą... A wiadomo jak to u nas jest z metanem to ciągłe postoje produkcyjne się szykują. Gdzie są te złote czasy na wydobyciu Sośnicy jak na i100 fedrowaliśmy 6 tyś/doba a teraz na i101 to fedrowanie na pól gwizdka. Brakuje tych ludzi co się znali na wydobyciu a dyrekcja wybrała sobie samych szpecjalistów górniczych...
Nie jestem z Makoszów, pracuję na Sośnicy dlatego wiem jakie są wstępne ustalenia ministra....
te "biały" mówisz, że najlepszych ludzi wam zabrali makoszowy? ALE ZOSTAWILI ZA TO NAJLEPSZYCH DYREKTORÓW, a co do tej chwili słabości, to już ją macie 15 lat, przy okazji topiąc Makoszowy. Reszta to "sen o potędze".
Ty hajer pewnie z Makoszów jesteś i znów siejesz propagandę z tego połączenia z wami tylko szczury zostały bo nawet naszych najlepszych ludzi pozabieraliście a co do pokładów na Sośnicy to jak ci wiadomo niezależna grupa geologów zbadała pokłady na kopalni mamy bardzo dobry węgiel poczekaj jeszcze chwile niech ruszą ściany N itd mamy chwilę słabości ale to tylko chwila.
na Piaście wnioski z audytow wyciongli i sprawy już w swoji rynce wziyli,zbyt mieli,zyski też:),yno gupki se chycić dali Swojom drogom jak na zależno od kw tuba przistało redakcjo dbo o morale załóg kopalń kw bo słowym o tych 17 zatrzimanych za kradzież wonglo nie wspomniała.
Niech zespół audytowy sprawdzi ile kosztowały spółkę poprzednie audyty zlecone zewnętrznym podmiotom np. firmie Roland Berger. A tak na marginesie, dlaczego audyt nie jest prowadzony przez Biuro Audytu Wewnętrznego KW SA, przecież takie biuro funkcjonuje w spółce?
Tak my już wiemy jak wygląda tymczasowe przeniesienie do SRK....
Wstępnie wiadomo, że Sośnica znowu gorsze wyniki niż poprzednio. Minister Tchórzewski mówił o tymczasowym przeniesieniu Sośnicy do SRK, restrukturyzacji i późniejszym wcieleniu jej w PGG.