Pięć ośrodków akademickich znajduje w czołówce polskich instytucji, które złożyły najwięcej zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Na pierwszym miejscu jest Politechnika Gdańska (23 zgłoszenia). O jedno zgłoszenie mniej ma wicelider tej klasyfikacji - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Na trzecim miejscu sklasyfikowano International Tobacco Machinery (14 zgłoszeń patentowych). Pozostali w czołowej dziesiątce to:
• HS Wrocław (11 zgłoszeń),
• Politechnika Łódzka (11),
• Politechnika Poznańska (10),
• Selvita SA (10),
• Uniwersytet w Szczecinie (10),
• Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA (9),
• Bomar SA w upadłości układowej (8).
Autorzy raportu rocznego EPO podkreślają, że uczelnie mocno przyczyniły się do ogólnego wzrostu zgłoszeń patentowych z Polski. Blisko o 18 proc. w porównaniu z rokiem 2015.
- Wśród zgłoszeń mamy między innymi system do wykrywania uszkodzeń w konstrukcjach, robota hybrydowego, urządzenie do suszenia rozdrobnionych materiałów czy metodę usprawniania przepływów danych w sieciach teleinformatycznych. Różnorodność zagadnień nad którymi pracują naukowcy z AGH pokazuje w jakim kierunku od wielu lat zmierza nasza uczelnia. Staramy się być jednostką wiodącą jeśli chodzi o badania, zgłoszenia patentowe i wdrożenia w wielu różnych dyscyplinach - podkreśla prof. Zbigniew Kąkol, prorektor ds. nauki AGH.
W rankingu wojewódzkim liderem jest Mazowsze (26 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych). Drugie miejsce województwo małopolskie (14 proc.), a trzecie - pomorskim (12 proc.). Wśród miast na prowadzenie wyszła Warszawa z 114 zgłoszeniami, przed Krakowem (50), Gdańskiem (35), Poznaniem (32) i Łodzią (28).
Europejski Urząd Patentowy (EPO) jest jedną z największych instytucji usług publicznych w Europie. Siedziba znajduje się w Monachium, a oddziały w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu. Celem EPO jest wzmocnienie współpracy w zakresie patentów w Europie. W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.