W katowickim Pałacu Młodzieży uczczono w czwartek (3 marca) żołnierzy wyklętych. Od 2011 r. 1 marca jest świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowe obchody zorganizował młodzież katowickiego XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego, najbardziej znanego spośród żołnierzy wyklętych.
"Okruchy pamięciˮ, czyli wędrówka śladami żołnierze, ziemianina, ojca, konspiratora i więźnia rotmistrza Witolda Pileckiego (człowieka który na ochotnika dał się zamknąć w KL Auschwitz i którego po wojnie ludowa władza rozstrzelała), to spektakl stworzony przez uczniów, historyków i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Ten ostatni przedstawił zestaw pieśni kwalifikowanych jako patriotyczne. O patriotyzmie rtm. Pileckiego ciekawie i treściwie mówił dr Adam Cyra, historyk z muzeum b. KL Auschwiz-Birkenau w Oświęcimiu. Dodajmy, że w obchodach Narodowego Dnia Pamięci uczestniczyli także potomkowie rotmistrza Pileckiego.
Na sali byli kombatanci, weterani tamtych czasów, którzy do 1989 r. musieli skrywać swoje powojenne życiorysy. O tym dlaczego w Polsce powstało po II wojnie światowej antykomunistyczne podziemie, mówił - równie ciekawie, co dr Cyra - dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Dość powiedzieć, że pojęcie "żołnierze wyklęciˮ nie odnosi się wyłącznie do tych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość, o niezależność od ZSRR, z bronią w ręce. Również do tych, o czym się zapomina, którzy pomagali im na wszelki możliwy sposób, równie wiele ryzykując, co będący w lesie.
Obchody bez patosu z treścią i konkretami w tle. Tak można podsumować to, co wydarzyło się w środę w Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego. Czy wiecie kim był ten człowiek? Był autorem opowieści "Kamienie na szaniecˮ, który po kapitulacji powstania warszawskiego nie uczestniczył już w działalności konspiracyjnej, a którego do 1956 r. pilnie obserwowała bezpieka.
Na koniec podkreślmy, że "Okruchy pamięciˮ pokazano pod patronatem m.in. wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, marszałka śląskiego Wojciecha Saługi i dyrektora Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajdera.
W galerii: "Okruchy pamięci". Katowice, 2 marca 2016 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.