REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
2 marca 2016 09:57 Trybuna Górnicza autor: Wojciech Jeroński 3.1 tys. odsłon

O jubileuszu i nie tylko

Najwięcej osób wzięło udział, jak już wspomniałem, w sesji poświęconej problematyce techniki i technologii kotwowej - zauważa Jerzy Kicki
fot: Maciej Dorosiński/ARC

W trakcie obrad Szkoły odnotowaliśmy ponad 230 wystąpień w 23 sesjach i warsztatach. W Szkole wzięło udział kilkaset osób - podkreśla w rozmowie z Trybuna Górniczą JERZY KICKI, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Jaka w pana ocenie była Jubileuszowa Szkoła Eksploatacji Podziemnej?
Taka jak oczekujemy od spotkań jubileuszowych - pełna statystyk, podsumowań, ciekawych spotkań tych, którzy byli z nami przez 25 lat, ale także coraz silniejszej grupy tych młodszych, którzy chcą zmieniać ten niezwykle niekorzystny obraz górnictwa tak w sensie rozwiązań technicznych i technologicznych, jak i jego wizerunku, i odbioru społecznego.

Jak należy rozumieć zmiany techniczne i technologiczne w górnictwie?
Po raz kolejny stworzyliśmy warunki do szerokiej dyskusji na temat obecności techniki i technologii kotwienia wyrobisk górniczych w górnictwie węgla kamiennego, która jest tylko w niewielkim stopniu w naszym górnictwie węgla kamiennego obecna, a jest niezwykłą szansą obniżenia kosztów i poprawy bezpieczeństwa pracy. Pierwszy raz akcję o tak dużej skali działania podjęliśmy w latach 90., kiedy to zaprosiliśmy naszych kolegów z RPA, USA i Australii, aby podzielili się z nami rozwiązaniami tam stosowanymi i określili możliwość ich wykorzystania w warunkach polskich kopalń. Tegoroczną naszą inicjatywę poparliśmy wydaniem trzech referatów sprzed lat w formie reprintu pt. "Praktyczne aspekty doboru i stosowania obudowy kotwowej". Zawarliśmy w nim doświadczenia górnictw RPA, USA i Australii. Na Szkołę jubileuszową zaprosiliśmy - dzięki współpracy i pomocy firmy PD Co oraz firm Jenmar International, Joy Global Poland - liczne grono specjalistów związanych z kotwieniem wyrobisk górniczych, reprezentujących międzynarodową firmę Golder Associates, ale także ... sąsiadów z Czech, gdzie od kilkunastu miesięcy stosowany jest system komorowo-filarowy z samodzielną obudową kotwową w należącej do OKD kopalni CSM. Sesja wzbudziła olbrzymie zainteresowanie ponad 90 osób. Szkoda, że znacznie mniejszą frekwencję odnotowały dzień później warsztaty projektowania i monitoringu obudowy kotwowej. Mając ogromne wsparcie Wyższego Urzędu Górniczego i prezesa WUG Mirosława Koziury, wiceprezesa Kompanii Węglowej SA Andrzeja Tora i dyrektora naczelnego GIG prof. Stanisława Pruska, będziemy podejmowali dalsze działania na rzecz jej upowszechnienia. Tym bardziej, że olbrzymim doświadczeniem w tym zakresie dysponują polskie kopalnie rud miedzi oraz cynku i ołowiu, a w najbliższej perspektywie mamy wdrożenie systemu komorowo-filarowego w kopalni Piekary.

A jakie były inne interesujące referaty?
Innym ciekawym wystąpieniem była prezentacja systemu eksploatacji złoża węgla kamiennego gwarantującego kontrolowane ograniczone obniżenie terenu, którego idea została zaprezentowana cztery lata temu przez pracowników z kopalni Marcel, a wciągu ostatnich lat została niezwykle pozytywnie zweryfikowana. Wyniki zostały przedstawione na specjalnej sesji wśród innych interesujących rozwiązań wdrożonych w tej kopalni. Wiele niezwykle interesujących rozwiązań informatycznych i technicznych można było znaleźć w wystąpieniach licznej grupy uczestników z kopalń KGHM Polska Miedź SA - budowa zintegrowanego modelu analityki danych monitoringu ciągu technologicznego, fotografia dnia pracy maszyny samojezdnych, ocena pracy operatorów maszyn z wykorzystaniem systemu informatycznego to tylko niektóre z nich.

Nie ustajecie w propagowaniu rozwiązań informatycznych i działań mających na celu praktyczną realizację idei inteligentnej kopalni ?
To jest nasze strategiczne działanie od kilku lat. Informatyka, o wiele za wolno wkraczająca do górnictwa, ma właśnie w górnictwie do odegrania rolę niezwykłą. Doceniają ten fakt już koledzy z KGHM, gdzie informatyka i systemy informatyczne klasy Bussines Intelligence pozwalają na wykorzystywanie informacji i przetwarzanie ich w użyteczną wiedzę, pozwalając realizować cele na szczeblu strategicznym ale i operacyjnym. Siłą ich są rozwiązania analityczne - predykcja zdarzeń. Podejmujemy decyzje, które często sygnalizuje system informatyczny, ale i śledzimy skutki tych decyzji. Z jaką ulgą powitaliby projektujący eksploatację złoża podpowiedź infoeksperta o możliwych skutkach ekonomicznych jej prowadzenia w określonych, mocno uciążliwych warunkach górniczo-geologicznych. Do inteligentnej kopalni droga jeszcze daleka, ale każdy krok cieszy. Było to widoczne zarówno w wystąpieniu Ryszarda Biernackiego - dyrektora naczelnego ds. inżynierii produkcji KGHM Polska Miedź SA, jak i Horsta Hejny'ego - lidera wielu projektów europejskich związanych z tą problematyką.

A co z wizerunkiem górnictwa i dotarciem do szerokiej opinii społecznej ?
Dotykamy tak aktualnego tematu, jakim jest społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli koncepcji przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą na drodze budowy przejrzystych, długookresowych relacji ze wszystkimi grupami bezpośrednio i pośrednio zainteresowanymi jego funkcjonowaniem. Górnictwo ma tu wielkie tradycje, ale jeszcze większą rolę do odegrania w sytuacji coraz większych wymagań środowiskowych i oczekiwań społecznych. Szkoła była początkiem koordynacji i wspólnych działań różnych przedsiębiorstw sektora górniczego w ramach inicjatywy "Górnictw O.K.". Jej celem jest wypracowanie wspólnych projektów, wdrażanie dobrych praktyk, prowadzenie działań na rzecz polityki społecznego wsparcia dla górnictwa, nagradzanie najlepszych inicjatyw w branży w trakcie cyklicznych spotkań osób zaangażowanych w tę działalność. Podsumowania inicjatywy, którą kieruje dr inż. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej, dokonamy na Szkole w roku 2017.

Wróćmy jeszcze do statystyk jubileuszowej Szkoły...
W trakcie obrad Szkoły odnotowaliśmy ponad 230 wystąpień w 23 sesjach i warsztatach. W Szkole wzięło udział kilkaset osób. Najwięcej osób wzięło udział, jak już wspomniałem, w sesji poświęconej problematyce techniki i technologii kotwowej. Ciekawe są statystyki naszych działań w ciągu 25 lat. Dotychczasowe obrady zgromadziły łącznie ze Szkołą Jubileuszową prawie 9000 uczestników, w czasie ich trwania wygłoszono blisko 3000 referatów. Najliczniejszą grupę uczestników od lat stanowią pracownicy kopalń - ponad 53 proc. Należy podziękować najwierniejszym uczestnikom, dla których SEP to wspaniała okazja do dyskusji, utrwalenia starych i zawarcia nowych przyjaźni. To oni decydują o dzisiejszym obliczu Szkoły. Warto przytoczyć motto naszych działań, które towarzyszy nam od jej powstania. Jest ono autorstwa jednej z najwybitniejszych postaci w historii polskiego górnictwa - prof. Bolesława Krupińskiego: "Górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego, jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy, pozwala górnikowi coraz głębiej poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odwracać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażać kraj w siłę tejże przyrody.".

Jak udało się zgromadzić tak liczne grono uczestników w trudnej sytuacji górnictwa podziemnego, bo przecież trudna sytuacja dotyczy każdej z branż?
To zasługa sprawnego i wspaniałego grona współpracowników, bardzo dobrej współpracy z mediami i licznego grona wiernych sponsorów i uczestników, o których wcześniej wspomniałem. Faktycznie sytuacja górnictwa podziemnego jest trudna, a w górnictwie węgla kamiennego katastrofalna. Dzieje się to z różnych powodów. Ale jak powiedział prof. Józef Dubiński - kryzys ma wiele twarzy. Rządzący problemy górnictwa węgla kamiennego próbują rozwiązać w projekcie ekonomicznym, chociaż dla nikogo nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z projektem politycznym. Zapominają o wielu równolegle podejmowanych decyzjach i ich konsekwencjach dla górnictwa węgla kamiennego. Wsparcie dla kogeneracji, termomodernizacji, poprawy efektywności energetycznej, energetyki odnawialnej i to, co dzieje się za oknem, zmniejsza zapotrzebowanie na węgiel. Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że węgiel będzie jeszcze przez wiele lat odgrywał znaczącą rolę w polskiej energetyce, ale w istniejącej sytuacji decyzje muszą zmierzać do przyjęcia określonej polityki energetycznej, wpisującej się w trendy światowe, i będą miały zawsze wymiar polityczny. Mamy świadomość, że nikt ich nie podejmuje od kilku lat. Zaklinanie rzeczywistości, nic nam nie pomoże.

Już tradycją Szkoły stały się wydarzenia kulturalne?
Szkoła jubileuszowa przeszła do historii z jednym z najwspanialszych wydarzeń, jakie udało nam się wykreować. Był to koncert-recital jednego z największych talentów polskiej pianistyki - Szymona Nehringa. Był on najlepszym polskim artystą w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Była to również miła okazja do podsumowania naszej współpracy z Fundacją Pro Musica Bona, opiekującą się najwybitniejszymi talentami muzycznymi Małopolski, i złożenia podziękowań na ręce prof. Stefana Wojtasa. To przecież bliski górnikom Stanisław Staszic pisał, iż: "Talent jest jak kawałek szlachetnego metalu, dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada". To wspólna praca wspaniałego pianisty i nauczycieli doprowadziła do tego sukcesu.

Co dalej ze Szkołą?
Pewnie będziemy modernizować działania i strukturę organizacyjną Szkoły, bo jak powiedział znany nie tylko ze wspaniałych cytatów Albert Einstein: "Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów". System informatyczny, który obsługuje Szkołę, pokazuje, iż coraz mniejsza liczba osób może uczestniczyć w pełnych obradach. Wszyscy coraz bardziej cenimy czas i szukamy nowych możliwości jego zagospodarowania, zgodnego z naszymi zainteresowaniami. Ciągle aktualne jest przesłanie innego wielkiego autorytetu - Jean Paul Sartre'a, który tradycyjne chodzenie w półbutach zamienił na chodzenie w mokasynach, aby oszczędzić czas na wiązanie sznurowadeł. Musimy też jasno określić, jak sobie poradzić z dużą liczbą wystąpień w krótszym czasie trwania Szkoły. Zmian też wymaga gala konkursowa trwająca kilka godzin i nie zmieni faktu zmęczenia Szkołą wśród uczestników nawet największe wydarzenie kulturalne. Większość osób już myśli o kolejnym dniu, ale w ... miejscu codziennej pracy. Ciągle doskonalimy system informatyczny, ale też mam wrażenie, że dzieje się to zbyt wolno.

Życzenia?
W dalszym ciągu wsparcia mediów i Trybuny Górniczej oraz portalu górniczego nettg.pl, ale także jak najszerszego aktywnego zaangażowania sponsorów, uczestników oraz moich współpracowników- organizatorów Szkoły. Wspólnie udało nam się stworzyć ciekawe przedsięwzięcie i forum dyskusji o dzisiejszych dniach i przyszłym miejscu górnictwa w gospodarce.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • aaaa 2 marca 2016 11:06:22
    Profile Avatar

    Najciekawsze wystąpienie w temacie kotwienia to miała angielska firma, ponieważ mają bardzo podobne warunki górniczo - geologiczne. Zaszłości eksploatacyjne i litologia jak u nas, to pokazuje że nic nie stoi na przeszkodzie na wprowadzenie obudowy kotwowej do nas. Czesi zaprezentowali system komorowo filarowy z obudową kotwową, prawdopodobnie najgłębiej na świecie do tej pory zastosowany system i to jeszcze Polacy tam pracują.

  • UOIGQ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Piłka nożna, kopalnia, rodzina – to są Jego pasje
25 grudnia 2024
8.1 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]