Zdenek Bakala, długoletni współwłaściciel koncernu NWR Resources, do którego należy czeska spółka węglowa OKD, pożegnał się ostatecznie z górniczym biznesem. Nowym właścicielem OKD jest Ad Hoc Group (AHG), skupiająca trzy brytyjskie spółki inwestycyjne - Ashmore Investment Management Limited, Gramercy Funds Management LLC i M&G Investment Management Limited. Konsorcjum skupiło ponad 60 proc. udziałów w spółce.
Jak podano w komunikacie, członkami Grupy AHG są międzynarodowi inwestorzy instytucjonalni, posiadający bogate doświadczenie w długoterminowym wspieraniu przedsiębiorstw, potrzebujących stabilizacji, restrukturyzacji i dalszego rozwoju. "Wierzymy, że z pomocą państwa będziemy w stanie znaleźć rozsądne rozwiązanie dla OKD" - czytamy w komunikacie.
Grupa oświadczyła ponadto, że zamierza współpracować z rządem czeskim oraz zainteresowanymi stronami w celu stabilizacji sytuacji OKD.
"Zdolność AHG do efektywnego niesienia pomocy w procesie restrukturyzacji i uzdrowienia OKD zależy od konstruktywnej współpracy wszystkich zainteresowanych stron, w tym rządu czeskiego, dostawców, klientów i pracowników przy opracowaniu skutecznego planu odnowy. Pierwszym krokiem AHG będą starania o szybkie podjęcie negocjacji z rządem w Pradze" - podano w tekście komunikatu.
Z informacji, jakie napłynęły z Amsterdamu, wynika ponadto, że udziałowcy spółki CERCL, Asental i BXR uzgodnili zwrot wszystkich akcji NWR i od tej pory nie będą odgrywać żadnej roli w procesie restrukturyzacji i ratowania OKD.
- Ten krok faktycznie i oficjalnie odsuwa pana Bakalę i BXR poza NWR otwierając drogę do restrukturyzacji i uzdrowienia OKD wspólnym wysiłkiem AHG i państwa - potwierdził Roman Pařík, rzecznik AHG.
Głos w sprawie zabrał także Gareth Penny - prezes zarządu NWR.
- Otwieramy nowy rozdział w historii OKD - podkreślił, dodając, że kierowana przez niego firma niezwłocznie przystąpi do negocjacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
- Wspierać nas będą nowi większościowi akcjonariusze NWR oraz OKD - wyjaśnił.
Poinformował ponadto o osiągnięciu porozumienia między NWR oraz większością wierzycieli. Co do zamknięcia kopalni Pasków wyjaśnił, że decyzja o tym zapadnie również w drugim kwartale br.
Kluczowym priorytetem w 2016 r, będzie - jak się wyraził - zapewnienie dostatecznej płynności finansowej OKD na bieżącą działalność.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węgiel tanieje na rynkach światowych a niemal wszystkie kraje odchodzą od węglowej monokultury (jeśli ja do tej pory miały) - Chiny - dotąd 80% udział węgla ale teraz rozbudowują na potęgę energetykę jądrową 70 GW mocy, Indie także wielki udział węgla, ale planują budowę 6 elektrowni atomowych. RPA - niemal 90% udział węgla - jak w Polsce, ale plany rządu RPA obejmują zbudowanie 9600 MW mocy elektrowni jadrowych! To koniec z weglowa monokultura w tych krajach! Dlaczego Polska ma byc wyjatkiem!
To jest wlasnie glowny cel utrzymywania niskich cen wegla na rynkach swiatowych. Dobrowadzic do upadlosci kopalnie polskie i czeskie, ostatnie ktore produkuja w europie wegiel i przejac je za bezcen. Pozniej sprzedawac za grube pieniadze glupim polaczka i czecha ich wlasne dobro wypracowane ich rekoma...