Ma powstać w 2045 r., pozwoli na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, obniży koszty i poprawi efektywność eksploatacyjną. Inteligentna kopalnia oparta o sieci neuronowe to flagowe przedsięwzięcie realizowane w KGHM Polska Miedź.
Jak wyjaśnia Ryszard Biernacki, dyrektor naczelny ds. inżynierii produkcji w KGHM, w strategii spółki na lata 2015 - 2020 z perspektywą do roku 2040 założono zwiększenie produkcji miedzi ekwiwalentnej z 700 tys. t do 1 mln t rocznie. Fundamentem, na którym budowana będzie przyszłość firmy jest efektywność i innowacyjność, a instrumentem realizacji strategii jest projekt "kopalnia inteligentna".
- Kopalnia inteligentna ma być bezpieczna zarówno dla pracowników jak i środowiska. Zdolna do zaspokajania potrzeb pracowników i generowania środków na rozwój oraz odtworzenia infrastruktury. Musi uczestniczyć w życiu społecznym swoich pracowników i społeczności lokalnej - wylicza Biernacki.
Jej pożądaną cechą jest elastyczność, czyli umiejętność reakcji na zmienne otoczenie: zarówno wahania na rynku jak i warunki geologiczne złoża. Jednak zdaniem Ryszarda Biernackiego kopalnia inteligentna to przede wszystkim kopalnia mądrze zarządzana.
- Mówiąc o kopalni inteligentnej mamy na myśli cały proces od momentu projektowania poprzez eksploatację i transport urobku na powierzchnię - wyjaśnia Biernacki dodając, że aby dojść do statusu takiej kopalni już dzisiaj trzeba stawiać sobie ambitne zadania.
W KGHM takimi zadaniami są tzw. kamienie milowe: rok 2018 - gdy wdrożony ma zostać system sterowania z powierzchni, rok 2020 - zarządzanie kopalnią z poziomu jednego centrum odpowiedzialnego za zarządzanie operacyjne (one control room) oraz rok 2025 - wdrażanie zdalnie sterowanych autonomicznych maszyn w podziemnych wyrobiskach górniczych.
- W trakcie realizacji projektu stworzone zostaną trójwymiarowe mapy zasobów i wyrobisk kopalnianych, wprowadzone nowe systemy eksploatacji, bowiem istniejących system filarowo-komorowy jest trudny do zautomatyzowania i wprowadzenia zdalnego sterowania maszyn. Jego kluczowym elementem jest jednak budowa centrum zaawansowanej analityki danych - wskazuje dyrektor.
Jak wspomina, de facto budowa inteligentnej kopalni rozpoczęła się kilkanaście lat temu, a wynikała z potrzeby stworzenia autostrady do emisji danych, które są kluczowe do zarządzania on line. Powstały magistrale przesyłowe i tysiące punktów dostępu, pozwalające na zbieranie informacji technologicznych.
Obecnie w KGHM trwa budowa szerokopasmowych sieci transmisji danych, centrum zaawansowanej analityki danych i centrum zarządzania operacyjnego. Już obecnie monitorowana jest zawartość rudy w caliźnie, rozpoczyna się monitorowanie zawartości urobku na trasie przenośników taśmowych, wprowadzane są inne technologie urabiania skał twardych. W spółce, w drodze do kopalni inteligentnej, zdefiniowano 39 inicjatyw, wiążących się ze współpracą z ośrodkami naukowymi i uczestnictwem w programach międzynarodowych.
Zdaniem dyrektora Biernackiego inteligentna kopalnia to przede wszystkim ludzie, przystosowani do zmieniającej się rzeczywistości i potrafiący zarządzać informacją. Spółka po to uczestniczy w takich projektach, aby w niedalekiej przyszłości zdalnie sterowane maszyny i urządzenia mogły zastąpić człowieka w najbardziej niebezpiecznych miejscach obszaru górniczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.