W poniedziałek, 22 lutego rozpoczyna się największe spotkanie kadry inżynierskiej i środowiska naukowego w Polsce związane z branżą górnictwa podziemnego. Szkoła Eksploatacji Podziemnej odbędzie się już po raz 25.
Obrady tej prestiżowej, pięciodniowej konferencji, podobnie jak w ostatnich latach, odbywać się będą w hotelu Qubus w Krakowie. Dominującym tematem XXV SEP będzie poprawa efektywności działania górnictwa we wszystkich obszarach jego funkcjonowania.
Temat sesji plenarnej, która odbędzie się w poniedziałkowe popołudnie brzmi "Zmieniamy górnictwo, zmieniamy regiony". W jej ramach referat dotyczący wdrożonych i planowanych działań zmierzających do poprawy efektywności Kompanii Węglowej wygłosi Andrzej Tor, wiceprezes KW. Wśród referatów znajdzie się wystąpienie Marka Uszko, wiceprezesa Kopexu pod tytułem "Kopalnia Przeciszów - nowe spojrzenia na środowisko i infrastrukturę powierzchni". O atrakcyjności inwestycji górniczych w Polsce mówić będą Joanna Kulczycka i Agnieszka Nowaczek z IGSMiE PAN, a drogę KGHM Polska Miedź do inteligentnej kopalni zaprezentuje Ryszard Biernacki.
Tomasz Chmielniak, Marek Ściążko, Grzegorz Tomaszewicz z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla mówić będą o wykorzystaniu węgla kamiennego w procesie naziemnego zgazowania. Podczas poniedziałkowej sesji nie zabraknie referatów gości z zagranicy. Znajdą się wśród nich m.in. wystąpienia Martina Junkera z RAG Mining Solutions "Restrukturyzacja i postęp technologiczny szansą przemysłu węglowego w Niemczech" oraz Volodymira Bondarenko z Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowsku "Przyszłość górnictwa węgla kamiennego na Ukrainie".
Jak wylicza dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP, podczas tegorocznej edycji Szkoły przewidywane jest wygłoszenie ponad 230 referatów w ponad 20 sesjach tematycznych. Liczba uczestników dzięki nowej formule organizacyjnej, czyli możliwości uczestniczenia tylko w części wydarzeń wyniesie kilkaset osób.
W obradach Szkoły będzie uczestniczyło kilkudziesięciu specjalistów z Niemiec, Australii, Wielkiej Brytanii, Czech, Ukrainy, Szwecji oraz studenci europejskich uczelni górniczych, którzy tradycyjnie zmierzą się w Turnieju Wiedzy Górniczej.
Kulminacyjnym punktem XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej będzie gala konkursowa, która odbędzie się w czwartek, 25 lutego. W jej trakcie rozstrzygnięte zostaną konkursy Bezpieczna Kopalnia (organizowany wspólnie z Wyższym Urzędem Górniczym i Fundacją Bezpieczne Górnictwo im. W. Cybulskiego) oraz Górniczy Sukces Roku (organizowanego wspólnie z Górniczą Izbą Przemysłowo- Handlową)).
Na gali przedstawione zostaną raporty o stanie górnictwa i bezpieczeństwie w górnictwie w roku 2015 r.
Patronat medialny nad XXV Szkołą Eksploatacji Podziemnej sprawują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.