Sesją historyczną o chlubnej przesłości Zagłębia Staropolskiego rozpoczyna się w środę (17 lutego) w Kielcah konferencja pod hasłem "200 lat górnictwa państwowego w Polsce" pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Do piątku (19 lutego) naukowcy, politycy i przedstawiciele przemysłu wydobywczego wszystkich branż górniczych rozmawiać będą o przeszłości, dniu i dzisiejszym i perspektywach górnictwa,
Organizatorzy - Polski Związek Producentów Kruszyw i Kieleckie Towarzystwo Naukowa przy udziale władz województwa świętokrzyskiego chcą uhonorować m.in. 200. rocznicę powołania w Królestwie Polskim przez Stanisława Staszica pierwszej Dyrekcji Górniczej ze Szkołą Akademiczno-Górniczą w Kielcach.
Program konferencji w środę
W pierwszym dniu konferencj]i od godz. 9 w Sali Dębowej hotelu Best Western Grand w środę podczas sesji historycznej wystąpią m.in. prof. Adam Massalski (Uniwersytet Jana Kochanowskiego), Tadeusz Mierzwa - prezes oddziału kieleckiego SITG, Jerzy Szczepański z UJK, Jan Główka z Muzeum Historii Kielc, Piotr Wojtacha - wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz Wiesław Paszek z Grupy Kopex.
W prelekcjach zarysują dzieje i znaczenie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w XIX w., historię powstania szkoły górniczej w Kielcach, początki państwowego nadzoru górniczego w Polsce a także rozwój form przedsiębiorczości od organizacji o charakterze państwowych po firmy rynkowe o skali międzynarodowej.
O godz. 12 w Pałacu Biskupów w Kielcach prof. Zbigniew Wójcik z Polskiej Akademii Nauk przypomni zasługi Stanisława Staszica dla organizacji przemysłu w Królestwie Polskim.
Gości specjalny prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju przedstawi scenariusz polityki surowcowej państwa.
Dr Joanna Kulczycka z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN porówna polskie działania w zakresie polityki surowcowej z wybranymi państwami Unii Europejskiej.
Aktualne i nowe dane o kopalinach w Polsce przedstawią dr Barbara Radwanek-Bąk oraz dr Olimpia Kozłowska z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Dr Maciej Madziarz z Cuprum KGHM przypomni historię technologii przemysłu wydobywczego a Grzegorz Makuch omówi realność eksploatacji w Polsce złóż gazu łupkowego.
Po sesji południowej, którą poprowadzi Aleksander Kabziński - prezes PZPK i gospodarz konferencji, przewidziano dyskusję uczestników z ekspertami a także m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Staszica w kieleckim Parku Miejskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.